Bezpieczeństwo czy wolność? SONDA RADIA STAR [AUDIO]

0

Benjamin Franklin powiedział był, że “kto gotów jest zrzec się wolności, by uzyskać więcej bezpieczeństwa nie zasługuje ani na jedno, ani na drugie”. Ja postanowiłem, korzystając z mojego pobytu w Warszawie, zapytać Warszawiaków co jest dla nich ważniejsze.

W słoneczne przedpołudnie wybrałem się na spacer Krakowskim Przedmieściem. Kiedy mijałem Uniwersytet Warszawski zacząłem zastanawiać się nad tym co jest ważniejsze dla mnie. Wolność czy bezpieczeństwo? Czy w ogóle można łatwo i jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie?

Tak się złożyło, że miałem ze sobą dyktafon i mikrofon, więc mogłem poprosić przechodniów o pomoc. Okazali się niezastąpieni! Niezastąpieni do tego stopnia, że spędziłem z nimi kilka godzin. Studenci i piękne studentki UW byli na tyle rozmowni, że żal było kończyć ankietowanie. Oczywiście wszyscy pozostali przechodnie nie związani z uczelnią nie byli gorsi, a ja odszedłem sprzed uniwersytetu dopiero kiedy nie mogłem dłużej nagrywać – zapomniałem zapasowej baterii.

Odpowiedzi mieszkańców stolicy były bardzo różne. Często takie, których bym się nie spodziewał. Nadal zastanawiam się nad tym co jest ważniejsze i myślę, że nigdy nie odpowiem sobie na to pytanie. Jak bym się zachował w sytuacjach ekstremalnych? Czy gotów bym był zaryzykować utratę bezpieczeństwa, by zachować wolność? Albo żeby chronić czyjąś wolność i czyjeś bezpieczeństwo? Mamy szczęście żyć w czasach pokoju, nie doświadczyliśmy nigdy wojny, głodu…

Materiał, który zebrałem musiałem podzielić na osiem części, żeby nadawał się do “odcinkowego” wypuszczenia na antenę. wszystkie części zamieszczam poniżej tego tekstu.

Zapraszam do wysłuchania i pisania komentarzy. Co dla Was jest ważniejsze?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here