Ministrowie spraw zagranicznych Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji i USA potępili w środę władze Syrii za użycie broni chemicznej i wezwali Radę Bezpieczeństwa ONZ do utrzymania mechanizmu kontrolnego (JIM) Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW).

“Wzywamy Radę Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych do utrzymania potencjału kontrolnego JIM. Wzywamy ponadto radę wykonawczą OPCW w reakcji na raport JIM do podjęcia kroków i wysłania jednoznacznego sygnału, że osoby odpowiedzialne za użycie broni chemicznej zostaną pociągnięte do odpowiedzialności” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej niemieckiego MSZ.

We wtorek OPCW i ONZ opublikowały swój siódmy raport, w którym stwierdzają, że władze Syrii są odpowiedzialne za użycie sarinu w miejscowości Chan Szajchun 4 kwietnia 2017 r. W wyniku ataku chemicznego w Chan Szajchun zginęło ponad 90 osób, w tym 28 dzieci i 23 kobiety.

Z raportu wynika również, że bojownicy ISIS są odpowiedzialni za użycie iperytu siarkowego w Um-Housh 15 i 16 września 2016 r.

“Zdecydowana odpowiedź międzynarodowa jest nieodzowna, by wyciągnąć konsekwencje wobec osób odpowiedzialnych, by ofiarom tych odrażających ataków stała się sprawiedliwość i by podobne ataki się nie powtórzyły” – napisali ministrowie.

Oświadczenie podpisali szefowie MSZ Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji i USA: Sigmar Gabriel, Boris Johnson, Jean-Yves Le Drian i Rex Tillerson.

Według wcześniej opublikowanych raportów ONZ 4 kwietnia syryjski samolot bojowy zrzucił bombę z sarinem na Chan Szajchun w prowincji Idlib na północy kraju. Rząd w Damaszku wielokrotnie zaprzeczał, jakoby wykorzystywał broń chemiczną. Twierdzi, że 4 kwietnia jego siły dokonały nalotu na magazyn, w którym ugrupowanie Dżabhat Fatah al-Szam (dawny Front al-Nusra, związany niegdyś z Al-Kaidą) składowało “toksyczne substancje”. Oenzetowscy śledczy odrzucili te wyjaśnienia.

(PAP) lep/ ndz/ mc/ Zjęcie: EPA/ATEF SAFADI

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here