Nadające na cały świat brytyjskie radio BBC World Service wyemitowało we wtorek w programie “Newshour” kilkuminutową audycję poświęconą kontrowersjom wokół zmian w ustawie o IPN.

W materiale warszawskiego korespondenta BBC Adama Eastona wypowiedział się m.in. wiceminister spraw zagranicznych Marek Magierowski, który bronił założeń ustawy i przekonywał, że “inaczej niż w innych europejskich krajach, tak jak we Francji rządy Vichy (…), w Polsce nie było władz kolaborujących” z Niemcami.

“Wiele wycierpieliśmy w czasie wojny, (ale) nie wolno nam zapomnieć, że najbardziej wycierpieli Żydzi. Z drugiej strony jednak, to niemieccy okupanci i najeźdźcy sprowadzili tę katastrofę na naród żydowski” – tłumaczył.

BBC World Service przypomniało w kontekście zmian w ustawie wpadkę byłego amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy, który w 2012 roku w trakcie przemówienia z okazji nadania Janowi Karskiemu Prezydenckiego Medalu Wolności użył zwrotu “polskie obozy śmierci”.

W materiale zaznaczono jednocześnie, że wśród osób uznanych za Sprawiedliwych wśród Narodów Świata za zasługi na rzecz ratowania Żydów są “tysiące Polaków”.

Korespondent radia rozmawiał także z publicystą Konstantym Gebertem, przewodniczącą Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie Anną Chipczyńską i szefem działu naukowego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN dr Michałem Trębaczem.

Ten ostatni przypomniał o roli Polaków w pojedynczych przypadkach mordów na społeczności żydowskiej np. w Jedwabnem, ale zaznaczył, że “państwo polskie absolutnie nie było współwinne” i “w żadnym stopniu nie kolaborowało z Niemcami”. “Polacy, pojedyncze osoby – tak, oni tak, w różnym stopniu. Ale to działo się w całej okupowanej Europie” – podkreślił.

We wtorek rano prezydent Andrzej Duda poinformował, że po analizie sytuacji i proponowanych przepisów, zdecydował się na podpisanie nowelizacji ustawy o IPN.

Jednocześnie skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego, aby ten zbadał, czy wolność słowa nie jest przez przepisy noweli ustawy o IPN w sposób nieuprawniony ograniczona oraz by TK zbadał kwestię tzw. określoności przepisów prawa. Decyzję Dudy BBC określiło “gestem w stronę Izraela”.

Szacowana tygodniowa słuchalność angielskiego wydania BBC World Service to ok. 75 milionów osób na świecie.

(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here