Bank Pekao SA otworzył w poniedziałek londyńskie biuro w prestiżowej dzielnicy Mayfair na Berkeley Street, w centrum miasta. Jak powiedział w rozmowie z Radiem Star prezes banku Michał Krupiński, ma to służyć przyciąganiu inwestorów na polski rynek kapitałowy i wspieraniu polskich firm w procesie ekspansji międzynarodowej.
“Londyn nawet po Brexicie pozostanie głównym centrum finansowym w Europie i jednym z głównych centrów finansowych świata” – mówił Krupiński. “Mamy tu wielu klientów, głównie funduszy private equity, które inwestują w Polsce i akcjonariuszy mniejszościowych, funduszy portfelowych, z którymi spotykamy się w Londynie. Widzimy też coraz większe zainteresowanie polskich firm ekspansją na rynku brytyjskim” – podkreślił.
Roksana Ciurysek – Gedir, wiceprezes banku Pekao SA, tłumaczyła w rozmowie z Radiem Star, że decyzja ta jest odpowiedzią na potrzeby klientów i inwestorów. “Podążamy za klientem, a ten jest międzynarodowy. Wsłuchujemy się również w oczekiwania inwestorów, stąd nasza obecność poza granicami Polski jest naturalna” – mówiła. Przypomniała też, że bank powstał przed 90 laty właśnie jako bank międzynarodowy.

 

Otwarcie biura reprezentacyjnego Pekao zbiegło się w czasie z ogłoszeniem włączenia Polski do grona państw rozwiniętych według agencji indeksowej FTSE Russell. Prezes Krupiński tak skomentował wspomniany awans.
“Mamy szybki i zdywersyfikowany wzrost gospodarczy, niską inflancję, politykę gospodarczą, która nie powoduje żadnych zawirowań. Nie jesteśmy Turcją, nie jesteśmy Argentyną i trochę niesłusznie obrywaliśmy ze względu na zawirowania na tamtych rynkach. Dlatego uważam, że ta decyzja wniesie więcej stabilności do polskiego rynku kapitałowego, rynku finansowego i polskiej gospodarki.”
Dodał: “Polska staje się małą rybą w dużym stawie. Dlatego musimy dbać o to, by jeszcze więcej spółek było licytowanych na Giełdzie w Warszawie, by jeszcze więcej polskich spółek było częścią indeksu krajów, rynków rosnących.”

 

Z okazji reklasyfikacji Polski do statusu gospodarki rozwiniętej, Ambasada RP w Londynie wraz z Giełdą Papierów Wartościowych (GPW) gościła przedstawicieli największych w Polsce spółek państwowych, banków oraz instytucji finansowych. Na wydarzeniu obecny był również Leszek Forytta, prezes Wolfs Fundusz Private Equity. Forytta w rozmowie z Radiem Star odniósł się do deklaracji wsparcia przez bank Pekao SA polskich inwestorów kapitałowych i firm rozważających działalność na terenie Wielkiej Brytanii.
“Na pewno jest to duża szansa dla funduszu, by zaistnieć na rynku brytyjskim i rozpocząć inwestycję w startupy. Wsparcie przy inwestycjach w spółki startupowe mogłoby okazać się bardzo cenne” – powiedział.
Początkowo bank Pekao SA nie będzie aplikował o licencję na działalność depozytową w Wielkiej Brytanii, skupiając się na działaniach reprezentacyjnych. Michał Krupiński zdradził jednak, że są przeprowadzane analizy, mające na celu zbadanie, czy bank detaliczny byłby ciekawy z punktu widzenia klientów.
“Oceniamy, że zainteresowanie jest spore. Myślę, że w ciągu kliku kwartałów będziemy podejmować odpowiednie decyzje. Jeśli chodzi o kierunki ekspansji zagranicznej, bardzo poważnie myślimy też o Stanach Zjednoczonych i innych rynkach europejskich – mówił.
Marcin Marchelski/ Gosia Prochal/ Radio Star

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here