66-letni Siergiej Skripal i 33-letnia kobieta pozostają w stanie krytycznym po zatruciu nieznaną substancją w Salisbury – poinformowała we wtorek policja. Według BBC kobieta, która trafiła do szpitala wraz z byłym szpiegiem, to jego córka Julia.

33-letnia Julia Skripal “mieszka w Rosji, ale odwiedza Wielką Brytanię, a jej bliscy nie mogą nawiązać z nią kontaktu od dwóch dni” – napisał na Twitterze dziennikarz BBC Tom Symonds.

Jak podaje BBC, 43-letni syn Siergieja Skripala zmarł w ubiegłym roku podczas urlopu w Petersburgu. Zdiagnozowano u niego niewydolność nerek.

BBC informuje również, że do szpitala trafiło dwóch policjantów, którzy przybyli na miejsce zdarzenia w Salisbury. Funkcjonariusze zostali już wypisani.

Skripal oraz towarzysząca mu kobieta stracili w niedzielę przytomność przed centrum handlowym w mieście Salisbury na południowy zachód od Londynu. Oboje umieszczono na oddziale intensywnej terapii miejscowego szpitala, ale mimo wysiłków lekarzy ich stan jest nadal krytyczny.

Skripal, były pułkownik rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, został w 2006 roku skazany na 13 lat więzienia za przekazywanie od lat 90. Brytyjczykom danych na temat działających na terenie Europy rosyjskich tajnych agentów. W trakcie procesu przyznał się do postawionych mu zarzutów.

W roku 2010 został ułaskawiony przez ówczesnego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa i objęty dokonaną na lotnisku w Wiedniu wymianą czterech rosyjskich więźniów na 10 szpiegów przetrzymywanych przez amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI). Po przybyciu do Wielkiej Brytanii dostał nową tożsamość i zamieszkał w Salisbury wraz z żoną Ludmiłą, która w 2011 roku zginęła w wypadku samochodowym.

(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here