Arkadiusz Siedlecki w Tajemniczym Gościu Radia Star

0

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Arkadiuszem Siedleckim, autorem powieści „Kokaina”, o której opowiedział na antenie w Tajemniczym Gościu Radia Star!

Arkadiusz Siedlecki jest pisarzem, studiował filozofię na UŚ w Katowicach, którą przerwał, aby wyjechać „za chlebem”. Od siedmiu lat mieszka w Wielkiej Brytanii, obecnie w Luton. Jest laureatem konkursów Literackich. Debiutował opowiadaniem „Transparentni”, zamieszczonym w antologii opowiadań „Halloween po polsku”.

Jest także stałym felietonistą portalu kulturalnego „Duże Ka”, redaktorem wydawanego w Wielkiej Brytanii miesięcznika kulturalnego „Polonia Magazyn” oraz autorem wywiadów z artystami.


Dla wszystkich słuchaczy Radia Star Arek przygotował niespodziankę, do wygrania trzy egzemplarze „Kokainy” z autografami! Więcej informacji na temat konkursu na antenie Radia Star w Akcji, a także naszym radiowym facebook’u!

raz dwa

Opis książki:

„Kokaina” to opowieść o poważnych problemach dojrzewania, które, niestety, wracają w dorosłym życiu. Krzysztof, trzydziestolatek z Gliwic, jak wielu młodych Polaków wyemigrował z Polski do Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu ziemi obiecanej.

Wyjechał czysty, choć z bagażem doświadczeń narkomana, ze świadomością ciągłego zagrożenia uzależnieniem od narkotyków. Rzeczywistość na Wyspach jest oczywiście inna od tej mu znanej, rodzimej – ciekawa, absorbująca, ale i groźna. I tam czyhają niebezpieczeństwa, z którymi bohater radzi sobie dobrze, gorzej i najgorzej – bo swoje problemy małżeńskie chce rozwiązać za pomocą kokainy właśnie.

„Kokaina” to wnikliwe studium nałogu, zwłaszcza relacji w grupie narkomańskiej, która nastoletniemu bohaterowi zastępowała rodzinę. Okres wypaczonych norm moralnych, ale i pięknych przyjaźni, euforii, ale i przejmującego braku wiary w siebie – negatywy, jak się później okazuje, nie do przezwyciężenia i prowadzące do destrukcji.

Z retrospekcji wyłania się obraz Polski lat 80. i 90. XX w. – oczami małego i dorastającego Krzysia widzimy ówczesnych „biznesmenów”, którzy przy szalonym zaangażowaniu z handlu między Turcją a NRD, z łóżek polowych dorabiają się własnych sklepów, dobrze prosperujących firm, obłożonych jednak olbrzymimi kredytami.

„Kokaina” to również zapis obserwacji Polaków żyjących na Wyspach. Czy czują się zawodowo spełnieni, czy tylko zadowoleni z tamtejszego systemu socjalnego; czy opiewane perspektywy rozwoju są prawdziwe, czy to tylko szpan przed znajomymi w kraju; czy czują się jeszcze Polakami, czy już angolami, jaki jest ich stosunek do państwa wielokulturowego; czy to tylko spleen wywołany permanentnym zachmurzeniem, czy już depresja…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here