Andrzej Wajda nie żyje

0

Andrzej Wajda nie żyje. W niedzielę 9 października zmarł Andrzej Wajda, jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów. Miał 90 lat.

Andrzej Wajda był jednym z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich reżyserów oraz współtwórcą polskiej szkoły filmowej. W latach 1946-50 Andrzej Wajda studiował malarstwo na ASP w Krakowie, a następnie reżyserię w Łodzi. Pierwsze kroki w zawodzie stawiał u boku Aleksandra Forda przy realizacji filmu „Piątka z ulicy Barskiej”.

Tworzył filmy psychologiczne, historyczne, polityczne i adaptacje dzieł literatury pięknej. W każdym z tych gatunków artysta stworzył obrazy, które na stałe weszły do historii polskiego kina. W dowód uznania za wybitne zasługi w dziedzinie filmu Wajda otrzymał wiele prestiżowych nagród. Był m.in. doktorem honoris causa kilku uniwersytetów i kawalerem orderu Legii Honorowej.

W latach 1972-83 był kierownikiem zespołu filmowego „X”, a od 1978 do 1983 r. prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W latach 1989-91 był senatorem RP.

Andrzej Wajda był również członkiem Europejskiej Akademii Filmowej i francuskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmował się również reżyserią teatralną. Był szczególnie związany z krakowskim Teatrem Starym i warszawskim Teatrem Powszechnym.

16 października 1998 r. odsłonięto jego gwiazdę w Alei Gwiazd w Łodzi.

W 2000 r. Andrzej Wajda jako pierwszy filmowiec w polskiej historii otrzymał nagrodę Oscara za całokształt twórczości. W czerwcu tego samego roku artysta został uhonorowany tytułem doktora honoris causa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Wyreżyserował kilkadziesiąt filmów; do najbardziej znanych należą „Popiół i diament”, „Popioły”, „Ziemia obiecana” (nominowany do Oscara 1975 w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny), „Człowiek z marmuru”, „Panny z Wilka” (nominacja ‘79), „Człowiek z żelaza” (nominacja ‘81), „Pan Tadeusz”, „Katyń” (nominacja z 2007 roku) oraz „Wałęsa. Człowiek z nadziei”.

pro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here