Andrzej Duda przyjedzie do Londynu – znamy harmonogram zagranicznych wizyt prezydenta!

0

Estonia, Berlin, Londyn, Nowy Jork, Węgry, Rumunia i Chiny – tak będzie wyglądał początek kalendarza zagranicznych wizyt prezydenta Andrzeja Dudy. W Estonii Duda będzie zabiegał o umieszczenie w Polsce większej liczby żołnierzy NATO – podała agencja Reutera, powołując się na źródła w Pałacu Prezydenckim.

Kalendarz wizyt zagranicznych Andrzeja Dudy w ciągu pierwszych stu dni prezydentury przedstawił na konferencji w poniedziałek minister w Kancelarii Prezydenta odpowiedzialny za sprawy zagraniczne Krzysztof Szczerski.

23 sierpnia Duda złoży pierwszą wizytę w Estonii, podczas Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu, w rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. – Prezydent przekaże w Estonii swoje stanowisko dotyczące wagi i znaczenia prawa międzynarodowego dla pokoju na świecie – powiedział Szczerski.

28 sierpnia prezydent odwiedzi Berlin. W stolicy Niemiec Andrzej Duda odbędzie rozmowy dwustronne z kanclerz Aneglą Merkel i prezydentem Joachimem Gauckiem oraz ministrem spraw zagranicznych Frankiem-Walterem Steinmeierem.

15 września – Londyn. W stolicy Wielkiej Brytanii Andrzej Duda będzie uczestniczył w obchodach 75. rocznicy Bitwy o Anglię z udziałem rodziny królewskiej. – Andrzej Duda odbędzie także rozmowy dwustronne z premierem Davidem Cameronem – mówił Szczerski.

21-22 września prezydent ponownie odwiedzi Niemcy. – Prezydent będzie uczestniczył w spotkaniu prezydentów Niemiec, Austrii, Bułgarii, Estonii, Finlandii, Włoch, Łotwy, Portugalii i Słowenii – wymieniał minister.

26-29 września zaplanowane jest spotkanie w USA. – W Nowym Jorku prezydent m.in. wygłosi przemówienie na zakończenie szczytu milenijnego, który określa cele rozwojowe Narodów Zjednoczonych na kolejne dekady – mówił Krzysztof Szczerski. Dodał, że w planach jest też seria spotkań bilateralnych przywódcami „krajów odleglejszych od Polski geograficznie, czyli ok. 8 przywódców”. – Na pewno dojdzie też do spotkania z Barackiem Obamą – zaznaczył.

8-9 października prezydent odwiedzi Węgry. Andrzej Duda weźmie w tym czasie udział w spotkaniu przywódców Grupy Wyszehradzkiej.

Na początku listopada Andrzej Duda uda się do Bukaresztu. – W Rumunii odbędzie rozmowy dwustronne, ale także na zaproszenie prezydentów Dudy i Iohannisa odbędzie się miniszczyt NATO, wschodniej flanki Sojuszu – mówił Szczerski. Ujawnił, że na spotkaniu obecny będą prezydenci Estonii, Łotwy, Litwy, Czech, Słowacji, Węgier, Bułgarii i Rumunii.

Chiny na koniec. Cykl pierwszych wizyt zagranicznych prezydenta Dudy zakończy wyjazd do Pekinu na szczyt Europa Środkowa-Chiny. Prezydent będzie przewodniczył tej delegacji. Krzysztof Szczerski poinformował, że na uroczystości w Chinach zakończenia II wojny światowej Polskę będzie reprezentowała marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Krzysztof Szczerski ogłosił plan podróży zagranicznych prezydenta.

Więcej żołnierzy NATO w Polsce?

Wiadomość o Estonii jako pierwszym punkcie kalendarza Dudy podała jako pierwsza agencja Reutera. Według informacji agencji, wizyta Dudy w Estonii ma pokazać solidarność Polski z krajami bałtyckimi. Prezydent zapowiedział, że będzie przekonywać kraje NATO, by na szczycie Sojuszu w przyszłym roku zatwierdziły wysłanie do Polski kontyngentu żołnierzy.

– Z powodu potencjału ekonomicznego i militarnego, Polska chce budować zjednoczony front w regionie – powiedziało źródło w Pałacu. Według niego, kluczowym elementem tej strategii jest obecność wojsk NATO w naszym kraju, a wizyta w Estonii będzie pierwszym krokiem do jej wypełnienia.

W rocznicę paktu

– Prezydent chce pokazać, że Polska stoi ramię w ramię nie tylko z najsilniejszymi sojusznikami, ale także z tymi, którzy potrzebują naszego wsparcia – przekazało źródło.

Reuters zauważa, że wizyta odbędzie się 23 sierpnia, czyli w rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. To również Dzień Pamięci o Ofiarach Stalinizmu.

 
Źródło: Reuters, TVP Info

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here