Izabela Lechowicz była wspaniałą pilotką, laureatką konkursu #Polka100, przyczyniała się do kreowania pozytywnego wizerunku Polski w Wielkiej Brytanii – oświadczyła w nocy z niedzieli na poniedziałek Ambasada RP w Londynie. Izabela Lechowicz zginęła w sobotę w katastrofie śmigłowca w Leicester.

“Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Izabeli Lechowicz w katastrofie w Leicester. Była wspaniałą pilotką, laureatką konkursu #Polka100. Przyczyniała się do kreowania pozytywnego wizerunku Polski w UK. Najszczersze kondolencje dla jej rodziny” – napisała na Twitterze ambasada.

W niedzielę wieczorem klub piłkarski Leicester City potwierdził, że właściciel klubu Vichai Srivaddhanaprabha był wśród ofiar sobotniej katastrofy swojego śmigłowca w Leicester. Helikopter wiozący jego i cztery inne osoby rozbił się w pobliżu King Power Stadium. Żadna z pięciu osób na pokładzie nie przeżyła wypadku.

Według oświadczenia policji hrabstwa Leicestershire, w wypadku zginęła Polka – pasażerka Izabela Lechowicz, która sama także była doświadczonym pilotem i instruktorem lotnictwa. Pozostałymi ofiarami była dwójka współpracowników – Nursara Suknamai i Kaveporn Punpare – oraz pilot Eric Swaffer. Formalna identyfikacja zmarłych dopiero nastąpi, ale policja już potwierdziła ich tożsamość.

W marcu br. Lechowicz znalazła się w grupie 18 Polek mieszkających w Wielkiej Brytanii, które zostały wybrane przez polską ambasadę w Londynie, w ramach plebiscytu #Polka100 zorganizowanego z okazji 100-lecia uzyskania przez kobiety praw wyborczych.

“Ambasada RP w Londynie postanowiła przedstawić cykl historii współczesnych Polek, które swoją pracą i zaangażowaniem na co dzień przyczyniają się do kreowania pozytywnego wizerunku Polski na wyspach brytyjskich” – podano w komunikacie opublikowanym na stronie placówki.

Policja podkreśliła, że rodziny Polki i pilota Erica Swaffera poprosiły o uszanowanie ich prywatności i zaapelowały o to, aby media nie próbowały się z nimi kontaktować.

Władze Leicester zapowiedziały jednocześnie, że we wtorek na stadionie zostanie wystawiona księga kondolencyjna, do której będą mogli wpisywać się kibice drużyny.

(PAP) Zdjęcie: EPA/TIM KEETON

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here