Ambasada RP uruchomiła serwis historyczny o polskim rządzie na uchodźstwie

0

Dokładnie w 25. rocznicę przekazania insygniów prezydenckich na Zamku Królewskim w Warszawie i zakończenia działalności Rządu RP na Uchodźstwie (1939-1990), został uruchomiony portal www.rzeczpospolitalondynska.pl. Po raz pierwszy wszystkie archiwalia dotyczące tego okresu polskiej historii będą dostępne w jednym miejscu. Portal zawiera też filmy wyprodukowane w ramach projektu „Rzeczpospolita Londyńska / Republic in Exile”.

Portal edukacyjny „Rzeczpospolita Londyńska – Republic in Exile„ to ukoronowanie naszego półtorarocznego projektu o tej samej nazwie. W ubiegłym roku stworzyliśmy w Ambasadzie pięcioodcinkowy serial dokumentalny o historii Rządu RP na uchodźstwie, w którym przeprowadziliśmy wywiady z osobami związanymi z rządem i wykorzystalismy ogromny materiał archiwalny. W tym roku chcieliśmy, aby te wszystkie zgromadzone materiały, a jest ich na prawdę bardzo dużo, były upublicznione i łatwo dostepne. Tak, żeby wszystko to czego nie wykorzystalismy w samym filmie, mogło zainteresować i być otwarte dla każdego – mówi Konrad Jagodziński z Ambasady RP w Londynie, autor projektu.


Projekt promocyjno-edukacyjny Ambasady RP w Londynie „Rzeczpospolita Londyńska / Republic in Exile” dotyczy działalności władz RP i polskiej społeczności emigracyjnej w Wielkiej Brytanii zarówno w czasie II wojny światowej, jak i w okresie powojennym, aż do politycznego przełomu lat 1989-1991. Celem projektu jest popularyzacja wiedzy o historii i dziedzictwie Rządu RP na Uchodźstwie oraz emigracji niepodległościowej wśród Polaków w Polsce i w Wielkiej Brytanii.

3. przekazanie insygniów, fot. J. Englert, #RepublicInExile

Historia Rządu RP na Uchodźstwie, a tak na prawdę historia całej emigracji niepodległościowej, jest bardzo ważnym elementem polskiej historii XX wieku. Jest jedną z dróg do wolności, dzięki której Polska teraz cieszy się niepodległością, natomiast jest cały czas niezbyt dobrze poznana. (…) Jej poznanie jest wartościowe nie tylko ze względu na walory patriotyczne i edukacyjne, ale także może pokazać wszystkim Nam – Polakom na Wyspach, że nie budujemy Polski w Wielkiej Brytanii od zera, że przed nami były trzy pokolenia Polaków, które znakomicie sobie poradziły i możemy czerpać z tego inspirację, spróbować wykorzystać te doświadczenia – mówi autor projektu.

Ambasada RP w Londynie apeluje do wszystkich dysponujących niepublikowanymi wcześniej zdjęciami lub dokumentami związanymi z historią Rządu RP na Uchodźstwie o kontakt na london.press@msz.gov.pl. Każdy może w ten sposób dołączyć do projektu i pomóc w uzupełnieniu zgromadzonej bazy archiwalnej.

Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby się dołączyć do projektu, którzy znają osoby współpracujące z rządem, działające w emigracji niepodległościowej, czy też dysponują jakimiś prywatnymi archiwami na ten temat, aby zgłosiły się do nas i abyśmy mogli wspólnie wzbogacić ten portal i wiedzę młodych pokoleń Polaków w Wielkiej Brytanii i w Polsce na temat tego czym był Rząd RP na Uchodźstwie – dodaje Konrad Jagodziński z Ambasady RP w Londynie.

Rząd RP na Uchodźstwie jest na stałe upamiętniony także w przestrzeni reprezentacyjnej Ambasady. W ubiegły piątek portrety sześciu Prezydentów RP rezydujących w Londynie odsłonili ambasador Witold Sobków, pani prezydentowa Karolina Kaczorowska i córka generała Anna Maria Anders wraz z rodzinami prezydentów, a sale recepcyjne otrzymały imiona gen. Władysława Sikorskiego, gen. Władysława Andersa i prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. Od października największa sala reprezentacyjna Ambasady nosi imię prezydenta Edwarda Raczyńskiego.

4. odsłonięcie portretów, fot. A. Rakowska, #RepublicInExile

Uroczystość odbyła się w związku z 25. rocznicą powrotu Prezydenta RP do Ojczyzny. 22 grudnia 1990 roku na Zamku Królewskim w Warszawie ostatni z Prezydentów RP rezydujących w Londynie – Ryszard Kaczorowski – przekazał insygnia urzędu wybranemu w wolnych wyborach prezydentowi Lechowi Wałęsie, podkreślając ciągłość niepodległego państwa polskiego i tym samym kończąc 50 lat działalności władz RP na uchodźstwie.

Projekt „Rzeczpospolita Londyńska / Republic in Exile” można śledzić także w mediach społecznościowych pod hashtagiem #RepublicInExile na Facebooku, Twitterze, Instagramie i kanale YouTube @PolishEmbassyUK.

Poznaj pełną historię Rzeczpospolitej Londyńskiej z pięcioodcinkowego serialu dokumentalnego zrealizowanego przez Ambasadę: link

Zachęcamy do odwiedzenia portalu: www.rzeczpospolitalondynska.pl

2. screen portalu

Autor: Gosia Prochal/Informacja prasowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here