Ambasada RP podziękowała Davidowi Duncanowi, inicjatorowi zbiórki dla rodziny zabitego w Berlinie Polaka

0

Ambasador Arkady Rzegocki podziękował w poniedziałek brytyjskiemu kierowcy Davidowi Duncanowi za zorganizowanie zbiórki na rzecz rodziny śp. Łukasza Urbana, ofiary ataku terrorystycznego w Berlinie. Dzięki inicjatywie Brytyjczyka, udało się uzbierać ponad 195 tys. funtów.

Ambasador Arkady Rzegocki i konsul generalny Krzysztof Grzelczyk, przyjęli Duncana w obecności mediów w jednej z sal reprezentacyjnych Ambasady. „Podziękowanie Panu Duncanowi wydawało nam się naszym obowiązkiem” – powiedział Ambasador.

David Duncan podkreślił, że ta uroczystość to nie tylko wyraz uznania dla inicjatywy, którą zapoczątkował, ale również dla wszystkich osób które wpłaciły pieniądze. Przyznał, że efekty zbiórki przerosły jego najśmielsze oczekiwania. „Bardzo dużo wpłat pochodziło od polskiej społeczności na Wyspach” – mówił Brytyjczyk. 

Jak powiedział w rozmowie z Radiem Star – nie znał Łukasza osobiście, ale historia Polaka tak go poruszyła, że postanowił zorganizować zbiórkę. „Jako kierowca ciężarówki, poczułem się w obowiązku, aby pomóc choć w niewielkim stopniu jego rodzinie. To mogło przytrafić się każdemu, mi również” – mówił. 

3

Ambasador Rzegocki podkreślił, że takie gesty wzmacniają dobre relacje polsko-brytyjskie. „To dowód solidarności kierowców, ale i solidarności pomiędzy polskim, a bryjskim społeczeństwem” – zaznaczył. „Po referendum miały miejsce przykre incydenty w stosunku do Polaków w Wielkiej Brytanii, ale jestem przekonany, że tego typu akcje pomogą przezwyciężyć wszystkie zachowania, które są nie do zaakceptowania” – dodał Ambasador.

Łukasz Urban był kierowcą ciężarówki, którą 19 grudnia ub.r. porwał Tunezyjczyk Anis Amri. Terrorysta zastrzelił Polaka i wjechał w tłum na jarmarku bożonarodzeniowym w Berlinie. Zginęło 12 osób, a ok. 50 odniosło obrażenia. Amri został zastrzelony 23 grudnia przez policjanta w Mediolanie.

Polak został pochowany 30 grudnia w Baniach w woj. zachodniopomorskim. Wśród obecnych osób obecnych na pogrzbie był również organizator zbiórki David Duncan.

Gosia Prochal/ Radio Star

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here