700 tys. osób może wyjechać ze Szkocji

0

Jeden na sześciu mieszkańców Szkocji opuści kraj, jeśli większość głosów w nadchodzącym referendum będzie na „tak” dla niepodległości – wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie tygodnika „The Sunday Times” i brytyjskiego radia Heart.

17 września Szkoci zadecydują o swojej przyszłości i wezmą udział w referendum. Wyniki ankiety przeprowadzonej na zlecenie „The Sunday Times” wskazują, że w przypadku uzyskania przez szkocję niepodległości, gotowość do wyjazdu deklaruje około 700 tys. osób. Dla porównania, możliwość emigracji w przpadku pozostania w Zjednoczonym Królestwie dopuszcza jedynie 200 tys. osóc.

Z ankietowanych 1 041 mieszkańców Szkocji 41% wyraziło swoje poparcie dla niepodległości kraju. To o 1% więcej niż jeszcze w maju. O 1% przybyło również przeciwników niezależności – na „nie” głosować zamierza 48% badanych. 11% wciąż nie może zdecydować, czy chce zostać w Zjednoczonym Królestwie.

Biorąc pod uwagę tylko tych ankietowanych, którzy wiedzą jak zagłosują 17 września, 46 proc. opowiedziałoby się za rozwodem Londynu z Edynburgiem, a 54 proc. byłoby temu przeciwnych. Z sondażu wynika również, że 34 proc. Szkotów uważa, że niepodległość będzie lepsza dla regionu, podczas gdy 42 proc. sądzi, że będzie niekorzystna – podkreśla serwis Scotsman.com

Wyniki plebiscytu cieszą zarówno przeciwników, jak i zwolenników rozwodu z koroną. Szef kampanii na rzecz niepodległości Szkocji – Blair Jenkins – uważa, że wzrost liczby zwolenników cieszy, a głosujących na „tak” będzie w dniu referendum jeszcze więcej.

W podobnym tonie wypowiada się szef kampani na rzecz poostania Szkocji w strukturach Wielkiej Brytanii – Blair McDougall. – Ten sondaż to zamach na pomysł Alexa Salmonda i pokazuje wyraźnie, że Szkoci wolą być częścią Zjednoczonego królestwa – podkreślił.

Źródło: Londynek.net

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here