W trakcie sobotnich protestów ruchu “żółtych kamizelek” w Paryżu oraz jeszcze przed ich rozpoczęciem francuska policja zatrzymała 481 osób, z czego 211 przebywa w areszcie, poinformował przed południem premier Edouard Phillipe.

Według najnowszych informacji, na Polach Elizejskich w Paryżu zgromadziło się ponad 5 tysięcy demonstrantów. Krótko po rozpoczęciu protestu doszło do starć manifestujących z policją, która użyła gazu łzawiącego.

Aby zapobiec powtórzeniu się takich zamieszek, jakie miały miejsce przy okazji protestu “żółtych kamizelek” przed tygodniem i przed dwoma tygodniami, francuska policja zmobilizowała na sobotę 89 tysięcy funkcjonariuszy, z czego 8 tysięcy w Paryżu.

Przyczyną protestu ruchu “żółtych kamizelek” była planowana przez rząd podwyżka akcyzy na paliwa, z wprowadzenia której jednak rząd na razie się wycofał. W poprzednich tygodniach w protesty wmieszali się chuligani, którzy wykorzystali je do bitw z policją oraz niszczenia sklepów i innych obiektów.

Protesty “żółtych kamizelek” rozszerzają się także na inne kraje – w sobotę podczas podobnej demonstracji w stolicy Belgii zatrzymano 70 osób.

(PAP) Zdjęcie: EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here