300 tysięcy euro mniej na emerytury

0
economic growth

Kryzys gospodarczy nie zwalnia tempa, a jego intensywne skutki odczuwa irlandzki budżet. Tym razem oszczędności państwa mogą dotknąć emerytów.

Ponad pół miliona irlandzkich emerytów otrzymuje świadczenia w wysokości do 230 euro tygodniowo. Rocznie koszt utrzymania osób w wieku emerytalnym obciąża finanse tego kraju na kwotę około 5,3 mld euro. Jest to niestety zbyt duży wydatek i rząd Irlandii przewiduje redukcję państwowych emerytur o 10 euro na tydzień.

Zdaniem krajowego tygodnika „Sunday Independent” takie działanie pozwoliłoby zaoszczędzić od 250 do 300 tysięcy euro rocznie. Zresztą to nie jedyne cięcia budżetowe Irlandii przewidziane na rok 2014. Oprócz tego ma nastąpić wzrost podatków, które to zasiliłyby fundusze państwa na kwotę 3,1 mld euro.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy proponuje również redukcję wydatków na świadczenia emerytalne, obniżenie ustawowej płacy minimalnej czy zmniejszenie świadczeń socjalnych. Zapowiadają się zmiany, które bez wątpienia nie przypadną do gustu Irlandczykom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here