Włącz radio
  about us

  Zawierucha wokół zasiłku powszechnego

  8 sierpnia, 2013 Nowości | Nowości ze świata

  Zdaniem członków Partii Pracy wprowadzany stopniowo zasiłek powszechny (Universal Credit) niesie ze sobą niekorzystne zmiany dla potrzebujących wsparcia socjalnego mieszkańców Zjednoczonego Królestwa.

  Do chwili obecnej Brytyjczycy uprawnieni do pobierania np. Income Support, mogli liczyć na dodatkowe świadczenia (tzw. Passported Benefits), w gronie których znajdowały się m.in. bezpłatne posiłki w szkole, recepty czy pomoc prawna.

  W momencie wdrożenia Universal Credit nabycie jakichkolwiek świadczeń będzie uzależnione od wysokości uzyskiwanych dochodów. Im grubszy portfel, tym mniejszy pakiet wsparcia. Takie rozwiązanie nie podoba się członkom Partii Pracy.

  Cała zawierucha dotyczy niesprecyzowanych warunków przyznawania i stopniowego odbierania poszczególnych benefitów. Taki stan rzeczy nie odpowiada przedstawicielowi laburzystów – Stephenowi Timmsowi, który publicznie manifestuje swoje niezadowolenie.

  Zdaniem Timmsa minister pracy i emerytur Iain Duncan Smith stracił kontrolę nad akcją wdrażania zasiłku powszechnego, przez co zapowiadana rewolucja systemu świadczeń socjalnych po prostu się rozpada. Mocne słowa. Ciekawe co na to Smith?