Włącz radio
  about us

  Wzrosła liczba Polaków starających się o brytyjskie paszporty

  29 sierpnia, 2017 Nowości ze świata

  Od czasu ogłoszenia wyników referendum w sprawie Brexitu, znacznie wzrosła liczba wniosków o brytyjski paszport składanych przez Polaków. Stanowimy największą grupę obywateli z krajów unijnych, którzy stali się wnioskodawcami o tem dokument.

  Niemalże o 44 procent wzrosła liczba wniosków o brytyjski paszport składanych przez Polaków w okresie od 1 lipca 2016 roku do 30 czerwca 2017 roku. Wyższy wynik osiągnęliśmy wcześniej jedynie raz, po wejściu Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku.

  Jednym z najtrudniejszych tematów negocjacji w sprawie Brexitu jest uregulowanie kwestii statusu obywateli krajów należących do Unii Europejskiej. Porozumienie w tej materii jest bardzo trudne do wypracowania. Brytyjscy negocjatorzy proponują zmianę i wprowadzenie statusu „osoby osiedlonej”.

  Dodatkowo obywatele państw ze Wspólnoty musieliby spełniać określone wymagania finansowe, aby uzyskać zgodę na sprowadzenie członka rodziny spoza Wielkiej Brytanii. Prawa i obowiązki wszystkich rezydentów byłyby regulowane przez brytyjskie prawo a wszelkie roszczenia byłyby wyjaśniania przy pomocy brytyjskich sądów.

  Propozycja płynąca z Unii Europejskiej jest inna. Negocjatorzy uważają, że wszystkie prawa powinny być zagawarntowane i niezmienne a sądem stojącym na straży praw obywateli krajów unijnych powinien być Trybunał Sprawiedliwość Unii Europejskiej z siedzibą w Luksemburgu.

  Czas pokaże w jakiej rzeczywistości i z jakimi sprawami będą musieli się uporać Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii. Póki co, każda ze stron próbuje przeforsować swoje argumenty. Zobaczymy, który głos okaże się decydującym.

  SM / TwojaAnglia.co.uk

  Tagi: , ,