Włącz radio
    about us

    Wybory prezydenckie we Francji: Macron i Le Pen w II turze

    Według opublikowanych w poniedziałek przez francuskie MSW ostatecznych wyników I tury niedzielnych wyborów prezydenckich, centrowy polityk Emmanuel Macron i kandydatka skrajnej prawicy Marine Le Pen zajęli pierwsze i drugie miejsce i zmierzą się ze sobą w II turze.

    Jak głosi cytowany przez Reutera komunikat MSW, Macron zdobył 23,75 proc. głosów a Le Pen 21,53 proc.

    Na trzecim miejsu znalazł się prawicowy konserwatysta Francois Fillon uzyskując 19,91 proc. głosów a na czwartym lewicowy polityk Jean-Luc Melenchon z 19,64 proc. głosów.

    Uprawnionych do głosowania było ok. 47 mln obywateli. Frekwencja przy urnach przekroczyła 80 proc. Druga tura wyborów odbędzie się 7 maja.

    Jak wynika z dwóch sondaży przeprowadzonych już po ogłoszeniu wstępnych wyników I tury wyborów prezydenckich we Francji proeuropejski Emmanuel Macron pokona zdecydowanie w II turze swą rywalkę Marine Le Pen. Według instytutu Ipsos Sopra Steria Macron może liczyć na ok. 62 proc. głosów a Le Pen na 38 proc. Instytut Harris Interactive przewiduje jeszcze bardziej zdecydowane zwycięstwo Macrona. Jego sondaż przewiduje 64 proc. głosów dla Macrona i 36 proc. dla Le Pen.

    Źródło: www.kurier.pap.pl

    Tagi: , ,