W sądzie w nikabach

0

Jakiś czas temu londyński sędzia sądu okręgowego wprowadził w życie niezwykłe orzeczenie, które pozwala muzułmankom na występowanie podczas rozprawy w tradycyjnych nakryciach głowy (nikabach).

Kobiety będą musiały zdejmować swoją zasłonę na twarz jedynie podczas składania wyjaśnień. Dla wielu osób pomysł ten jest kuriozalnych. Skąd w ogóle wzięła się takowa idea? Wszystko w związku ze sprawą brytyjskiej muzułmanki, Rebeki Dawson, która została oskarżona o zastraszanie świadka. W trakcie rozprawy Rabeka nie chciała pokazać swojej twarzy co wywołało spore kontrowersje na sali i zmusiło sędziego Petera Murphy’ego do odroczenia procesu.

Głównym argumentem przeciwko zakrywaniu twarzy nikabem był fakt, że praktyka ta jest sprzeczna z zasadą jawności wymiaru sprawiedliwości. Zwolennicy odwołują się za to do zapisu Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, odnośnie wolności myśli, sumienia i religii.

Jak argumentował swoją decyzję sam zainteresowany? Otóż sędzia Murphy uważał, że możliwość zobaczenia twarzy oskarżonego przez ławników w trakcie składania przez niego wyjaśnień, odgrywa istotne znaczenie w całym postępowaniu dowodowym. Jednak, gdy muzułmanka nie składa wyjaśnień bądź jest wyłącznie częścią publiczności, obowiązek pokazywania twarzy nie jest konieczny.
Argumentacja nad wyraz logiczna, ale czy może utrzymać się na brytyjskim gruncie? Czas pokaże.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here