Włącz radio
  about us

  UK: nic nieznacząca wysepka

  6 września, 2013 Nowości | Nowości ze świata

  „Wielka Brytania jest małą wysepką, którą nikt się nie interesuje. Może z wyjątkiem rosyjskich oligarchów, którzy wykupili Chelsea”. Takie słowa padły na szczycie G20 w Petersburgu!

  Kto jest ich autorem? Rzecznik prezydenta Putina! Oczywiście nie obyło się bez zgrzytów i dosadnej odpowiedzi brytyjskich władz.
  – Wielka Brytania może i jest małą wyspą, ale uratowała Europę od faszyzmu, niewolnictwa i wymyśliła kilka rzeczy, które były warte wynalezienia –grzmiał podirytowany David Cameron.

  Premier Zjednoczonego Królestwa przypomniał również, że jego kraj nie składa się z jednej „małej wysepki” i nie chciałby, żeby ktoś z Szetlandów czy Orkadów poczuł się pominięty.

  Czyżby zapowiadał się kryzys na linii Rosja- Wielka Brytania? Niekoniecznie. Pieskow zaprzeczył, jakoby wygłosił kiedykolwiek takie uwagi i oficjalnie przyznał, że nie mają one żadnego związku z rzeczywistością. Dodał również, że obecne stosunki pomiędzy oboma państwami są poprawne i rozwijają się w dobrym kierunku.

  Dziennikarze spekulują, ze potencjalne słowa wiążą się z brakiem zaangażowania UK w interwencję w Syrii. Zdaniem BBC wynik głosowania przedstawicieli Izby Gmin jest ciosem dla władzy Davida Camerona.

  Cytowana przez większość brytyjskich mediów rzuca cień wątpliwości na rzeczywiste relacje brytyjsko-rosyjskie i bez wątpienia nie przyniesie niczego dobrego. Zwłaszcza, że rosyjski koncern jądrowy Rosatom ubiega się własnie o licencją na budowę elektrowni atomowej na terytorium Wysp.

  Co z tego wyniknie? Miejmy nadzieje, że sprawa rozejdzie się bez większego echa i wszystko wróci do normy.

  Tagi: , , , ,