UK: 7 klas społeczeństwa

0

Zgodnie z wynikami badań BBC społeczeństwo brytyjskie dzieli się aż na siedem klas społecznych. To o cztery więcej niż ogólnie przyjęto. Co było brane pod uwagę przy tworzeniu poszczególnych klas? Zawód, wykształcenie, stan portfela a także czynniki społeczne i kulturowe.

W projekcie „Great British Class Survey” wzięło udział 160 tysięcy mieszkańców Wysp, a jego inicjatorem był prof. Mike Savage z London School of Economics and Political Science oraz prof. Fiona Devine z uniwersytetu w Manchesterze.
Stary, trzypoziomowy podział społeczeństwa jest już nieaktualny i pasuje do zaledwie 39% brytyjskiego społeczeństwa.

Odnosząc się do uzyskanych wyników można wymienić m.in. następujące klasy społeczne:
1. Elita, czyli najwyższa w hierarchii grupa, wyprzedzająca pozostałych ze względu na majątek czy wielkość kapitału społecznego. Stanowi ona około 15% Brytyjczyków.
2. Ustabilizowana klasa średnia, czyli jedna czwarta całego brytyjskiego społeczeństwa. Osoby te mogą pochwalić się stosunkowo wysokim majątkiem i wykształceniem. Dość intensywnie interesują się kulturą.
3. Techniczna klasa średnia dotyczy osób, które pracują w zawodach technicznych. Liczy sobie niewielu członków i charakteryzuje się niewielką aktywnością towarzyską i kulturalną.
4. Nowo wzbogaceni pracownicy, mimo ograniczonej zasobności portfela osoby te nadrabiają aktywnością na polu towarzyskim i kulturalnym.
5. Tradycyjna klasa robotnicza, czyli najstarsza klasa brytyjskiego społeczeństwa. Nie są to osoby zbyt bogate i dobrze wykształcone. Mimo tego posiadają często kapitał w postaci wartościowych nieruchomości. Do tej klasy można zaliczyć około 14 % obywateli UK.
6. Kształtująca się klasa pracowników sektora usług, czyli nowa klasa zasilająca swoje szeregi młodymi ludźmi z miast. Nie są oni zbyt zamożni, ale posiadają spory kapitał towarzyski i kulturalny
7. Prekariat, zrzeszający najbiedniejszych mieszkańców UK.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here