Włącz radio
  about us

  Tusk: pieniądze zainwestowane w armię, to pieniądze w technologie i wynalazczość

  1 października, 2013 Nowości | Nowości z Polski

  Po raz pierwszy w historii Polski wielkie pieniądze, jakie zainwestujemy w wojsko, będą równocześnie pieniędzmi zainwestowanymi w polskie technologie i wynalazczość – powiedział premier Donald Tusk podczas inauguracji roku akademickiego w AON.

  „Po raz pierwszy w historii Polski wielkie pieniądze, jakie zainwestujemy w polskie wojsko, będą równocześnie pieniędzmi zainwestowanymi w polskie technologie, polską wynalazczość, gospodarkę. Dlatego na wniosek ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka zdecydowaliśmy się tak twardo postawić na polonizację tych największych inwestycji w modernizację polskich sił zbrojnych, po to, aby w czasie pokoju pieniądze na wojsko służyły jak najlepiej w cywilnej przestrzeni” – powiedział szef rządu w Akademii Obrony Narodowej.

  W połowie września rząd przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia wieloletniego programu modernizacji sił zbrojnych. Do 2022 r. na 14 najważniejszych programów operacyjnych budżet państwa przeznaczy 91,5 mld zł, w tym w latach 2014-2016 – 15,9 mld zł. Program zostanie ujęty w projekcie budżetu państwa na 2014 r.

  Rząd zdecydował też o powołaniu polskiej grupy zbrojeniowej, grupującej spółki z dziedziny obronności. Tusk wyraził przekonanie, że „ta synergia będzie także kontynuowana i będzie najważniejszym dziełem tych, którzy dzisiaj zaczynają naukę, wielką przygodę z polskim wojskiem w Akademii Obrony Narodowej”. „Takiej determinacji, wiary w to, że nasze wspólne działania mają sens, odwagi, kompetencji, kwalifikacji, życzę wszystkim, którzy tu w tych murach rozpoczynają swoją edukację” – zaznaczył premier.

  „To naprawdę od was, szczególnie od waszych kwalifikacji, będzie zależało bezpieczeństwo przyszłych pokoleń. Czuję, będąc dzisiaj z wami, że Polska będzie naprawdę w dobrych rękach” – przekonywał szef rządu.

  Tagi: , , ,