Theresa May ogłasza przedterminowe wybory

0

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May nieoczekiwanie wydała dziś oświadczenie, w którym ogłosiła datę przeprowadzenia nowych wyborów do parlamentu. Kwestia przyspieszonego terminu wyborów będzie poddana jutro pod głosowanie Izby Gmin.

W uzasadnieniu decyzji o przedterminowych wyborach (planowo miały się odbyć w 2020 roku – przyp. red.), Theresa May zwróciła uwagę na wyzwania, jakie czekają na kraj w związku z Brexitem.

„Kraj jest jednomyślny, ale rząd w Westminster – nie. Podziały mogą doprowadzić do tego, że nie będziemy mieli możliwości sprawić, aby Brexit był sukcesem” – przekazała brytyjska premier.

Theresa May w przeszłości zapewniała, że nie dojdzie do przedterminowych wyborów. Argumentując swoją zmianę zdania przekazała, że „zrozumiała, iż jedyną gwarancją sukcesu jest pewność i bezpieczeństwo na lata”.

„Jestem przekonana, że gwarancja silnego i stabilnego przywództwa jest tym, czego potrzebuje ten kraj” – dodała.

Theresa May zasiadła na fotelu premiera Wielkiej Brytanii po rezygnacji, którą złożył David Cameron, ogłaszając wyniki referendum w sprawie Brexitu.

Wielokrotnie podkreślała, że będzie stała na czele brytyjskiego rządu do 2020 roku i doprowadzi Brexit do końca.

Po ogłoszeniu informacji o przedterminowych wyborach, funt osłabił się o w stosunku do dolara.

Przedterminowe wybory do parlamentu miałyby się odbyć 8 czerwca, ponad miesiąc po wyborach lokalnych, które zaplanowano na 4 maja (i w których wziąć udział mogą również obywatele UE).

W Wielkiej Brytanii warto brać udział w głosowaniu, bo wynikają z tego konkretne korzyści.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here