Szkocja niepodległa (?)

0

Mimo, że mamy jeszcze rok do szkockiego referendum, które to zadecyduje o dalszym losie tej krainy, już teraz przeprowadzona została mała próba. Miała ona na celu sprawdzenie jaki odsetek Szkotów jest za niepodległością swojej małej ojczyzny.

No cóż, wyniki nie są zadowalające. Tylko 26% procent ankietowanych (z 10-tysięcznej próby) opowiedziało się za suwerennością. Jeśli sondaże się utrzymają i przełoży się to na faktyczny wynik referendum, to rząd Alexa Salmonda czeka porażająca klęska. Smaczku dodaje fakt, iż ponad 65% Szkotów uważa, że ruch ten nie jest dobrym rozwiązaniem i woli zostać częścią Zjednoczonego Królestwa.

Dla wielu osób referendum nie jest priorytetem i doszukuje się innych istotniejszych aspektów, nad którymi obecny rząd powinien się bardziej skupić. W ich gronie jest m.in. stan szkockiej gospodarki, lokalny rynek pracy czy służba zdrowia. Zaledwie 3% badanych uznało, że referendum powinno być cały czas w centrum zainteresowania rządu i społeczeństwa.

Mimo znikomego zainteresowania uzyskaniem niepodległości Scottish National Party nie musi się obawiać o poparcie społeczeństwa. Obecny elektorat według badań może liczyć na 40% poparcie.

Co skłania ludzi do opowiedzenia się przeciwko niepodległości Szkocji? Argumentów jest kilka. 59% mieszkańców tego regionu jest przekonana, że poprzez takie działanie mogą wzrosnąć podatki, 55% badanych boi się wzrostu zadłużenia kraju. Tylko co trzecia osoba uważa, że niepodległość może przyczynić się do wzrostu poziomu usług publicznych.

Jak będzie w rzeczywistości? Przekonamy się w sierpniu!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPolskie Eldorado
Następny artykułNHS: Zastępstwo w nocy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here