Zbliżające się polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe oraz unijny szczyt ws. Brexitu były tematami środowej rozmowy szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego z ambasadorem Wielkiej Brytanii Jonathanem Knottem. Według resortu rozmowa odbyła się na prośbę brytyjskiego dyplomaty.

„Rozmowa dotyczyła kwestii europejskich oraz zagadnień dwustronnych” – poinformowało biuro prasowe MSZ w komunikacie.

Jak podkreślono minister Waszczykowski i ambasador Knott wymienili opinie na temat bieżącej agendy UE w kontekście grudniowego posiedzenia Rady Europejskiej. Omówili także stan przygotowań do polsko-brytyjskich konsultacji międzyrządowych pod przewodnictwem premierów obu krajów zaplanowanych na 21 grudnia.

Według resortu, tematem spotkania były także prace nad drugą edycją Polsko-Brytyjskiego Forum Belwederskiego, które odbędzie się w lutym przyszłego roku w Londynie.

Według Downing Street w polsko-brytyjskich konsultacjach międzyrządowych w Warszawie wezmą udział ministrowie odpowiedzialni m.in. za politykę zagraniczną, obronę i bezpieczeństwo, a także handel. Poprzednie polsko-brytyjskie konsultacje odbyły się pod koniec zeszłego roku w Londynie; było to pierwsze spotkanie w tym formacie.

Zaplanowany na 14 i 15 grudnia w Brukseli unijny szczyt może przesądzić o przejściu do kolejnego etapu negocjacji ws. Brexitu dotyczącego przyszłych relacji pomiędzy Wielką Brytanią a Unią. Najbardziej drażliwą kwestią jest tzw. rachunek rozwodowy, jaki Londyn będzie musiał uiścić opuszczając UE.

We wtorek brytyjski „Daily Telegraph” informował, że udało się osiągnąć porozumienie w kwestii rozliczenia finansowego z unijnym budżetem. Żadna ze stron nie potwierdziła oficjalnie doniesień prasy.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zasugerował w zeszły piątek na Twitterze, że postęp w rozmowach na unijnym szczycie jest możliwy. Podkreślił, że wciąż konieczny jest postęp m.in. w kwestii Irlandii.

Z kolei przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oświadczył w zeszłym tygodniu, że o tym, czy UE uzna dotychczasowy postęp w rozmowach za wystarczający, by przejść do kolejnego etapu, zdecyduje w dużej mierze wizyta premier Theresy May w Brukseli 4 grudnia.

Wielka Brytania powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 r.

(PAP) autor: Magdalena Cedro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here