Włącz radio
  about us

  Royal Armouries Museum w Leeds: Spektakularny pokaz rekonstrukcyjny Husarii, elity polskiej kawalerii XVII w.

  Ambasada RP w Londynie wraz z Royal Armouries Museum w Leeds zaprasza na „Winged Hussars Shows” – spektakularny pokaz rekonstrukcyjny Husarii, elity polskiej kawalerii XVII wieku. Pokazy będą miały miejsce w dniach 27 i 28 sierpnia, o godz. 12.00 i 15.00.

  Jeźdźcy, których będziemy podziwiać podczas pokazu w Leeds, należą do grupy Banner Hussars, która jest najliczniejszą i najbardziej doświadczoną w Polsce grupą rekonstruującą polską Husarię XVII-go wieku. Z siedzibą w Zamku Gniew, największej twierdzy Zakonu Krzyżackiego na Pomorzu, chorągiew ta znajduje się pod kuratelą Pana Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego, a dowodzona jest przez porucznika Jarosława Struczyńskiego, kasztelana gniewskiego.

  Jeźdźcy z grupy Banner Hussars pokażą kunszt husarski, autentyczne stroje i charakterystyczne uzbrojenie. Głównym organizatorem tej imprezy jest Royal Armouries Museum, które jest Narodowym Muzeum Broni i Uzbrojenia Wielkiej Brytanii. Jest to najstarsze muzeum w Wielkiej Brytanii oraz jedno z najstarszych muzeów na świecie. Zawiera jedną z największych kolekcji broni i uzbrojenia.

  Od dwudziestu lat arena turniejowa przy Royal Armouries w Leeds jest miejscem rozgrywania prestiżowego turnieju rycerskiego w gonitwach konnych w zbroi z kopią – Easter Tournament. Zawodnicy walczą o indywidualny tytuł – Champion of Jubilee Horn of Quinn Elisabeth II oraz o tytuł zwycięzców drużynowych – Sword of Honour. To dziś jedyny turniej joustingowy na świecie, któremu patronuje panująca królowa.

  W roku 2015 po raz pierwszy w Easter Tournament uczestniczyła drużyna z Polski w składzie: Jan Gradoń i Jarosław Struczyński, zdobywając nagrodę drużynową Sword of Honour. Tytuł Championa zdobył Jarosław Struczyński. W 2016 ci sami polscy rycerze ponownie sięgnęli po zwycięstwo. Tytuł Championa zdobył Jan Gradoń: link

  Pokazom Winged Hussars będzie towarzyszyła wystawa fotograficzna „Husaria chluba oręża polskiego” w Galerii Turniejów Royal Armouries Museum, eksponująca fotografie Andrzeja Wiktora i Marcina Lipińskiego, dokumentujące działania chorągwi husarskiej marszałka województwa pomorskiego oraz promujący polską husarię. Samo muzeum przygotowalo wiele innych atrakcji dla widzów i zwiedzających.

  Jednocześnie informujemy, że: 27 sierpnia (niedziela) o godz. 9:30 odbędzie się Msza Św. w Kościele pw. MB Częstochowskiej i Św. S. Kostki w Leeds, uświetniona obecnością chorągwi husarii z zamku Gniew, zorganizowana przez Polską Parafię w Leeds i Stowarzyszenie Patriae Fidelis, swoją obecność potwierdził Konsulat Generalny RP w Manchesterze pan Leszek Rowicki.

  28 sierpnia (poniedziałek) honorowym gościem podczas pokazów będzie Ambasador RP w Londynie pan Arkady Rzegocki. Patronat honorowy nad projektem objął Pan Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tym niezwykłym wydarzeniu.

  Informacja prasowa – Ambasada RP w Londynie/Gosia Prochal – Radio Star

  Tagi: , , , , ,