Reprezentantka Izraela Netta Barzilai wygrała w sobotę 63. Konkurs Piosenki Eurowizji w Lizbonie żywiołowym tańcem i piosenką zatytułowanym „Toy” (Zabawka). nawiązującym do feministycznego ruchu „MeToo#” będącym protestem przeciwko seksualnemu wykorzystywaniu kobiet.

„Następnym razem w Jerozolimie !” – krzyknęła rozpromieniona Barzilai po ogłoszeniu werdyktu jury. „Jestem taka szczęśliwa ! Dziękuję za akceptację różnic między nami. Dziękuję za uczczenie różnorodności”- dodała.

Swym zwycięstwem, już czwartym dla Izraela w historii konkursów Eurowizji, Barzilai zapewniła, że Izrael będzie gospodarzem kolejnej edycji konkursu.

Izraelska artystka pokonała ostatecznie drugą w klasyfikacji reprezentantkę Cypru Eleni Foureirę, która wykonała utrzymany w stylu latynoamerykańskim utwór „Fuego”. Trzecie miejsce zajął reprezentant Austrii Cesar Sampson z piosenką „Nobody but You”. Reprezentantki Izraela i Cypru już od pewnego czasu były zdecydowanymi faworytkami konkursu.

W konkursie, który tym razem odbywał się w stolicy Portugalii – Lizbonie i był oglądany przez ok. 200 mln ludzi na całym świecie, startowali reprezentanci 42 krajów, w tym Polski.

Portugalia uzyskała prawo organizacji konkursu ponieważ jej reprezentant Salvador Sobrai zwyciężył w poprzedniej edycji konkursu pełną zadumy i melancholii balladą „Amar pelos Dois”.

Sobrai w ub. tygodniu skrytykował zwycięski utwór „Toy” określając go jako „okropną muzykę”. Podkreślił, że w konkursie piosenkarskim należy kłaść nacisk na muzykę, a nie na spektakl.

(PAP) Zdjęcie: EPA/MIGUEL A. LOPES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here