Justyna Kowalczyk zajęła 24. miejsce w biegu na dochodzenie na 10 km techniką dowolną narciarskiego Pucharu Świata w fińskim Kuusamo. Triumfowała Szwedka Charlotte Kalla. Polka straciła do niej 2.40,3 min. Druga była Norweżka Marit Bjoergen – 9,7 s straty, a trzecia jej rodaczka Ragnhild Haga – 33,9.

Niedzielna rywalizacja wieńczyła trzydniowy mini cykl Ruka Triple, a zawodniczki na trasę ruszały z zaliczeniem różnic czasowych z dwóch wcześniejszych konkurencji. Kalla oraz Bjoergen wystartowały niemal równocześnie i biegły wspólnie przez osiem kilometrów. W tym momencie Szwedka przypuściła decydujący atak, na który utytułowana rywalka nie zdołała odpowiedzieć.

Dzięki zwycięstwu w cyklu Kalla otrzymała 200 punktów do klasyfikacji generalnej PŚ i objęła w niej prowadzenie.

Kowalczyk natomiast już wcześniej zapowiedziała, że walka o Kryształową Kulę nie jest jej priorytetem. Najważniejsze w tym sezonie są rozpoczynające się 9 lutego olimpijskie zmagania w Pjongczangu. W Korei Południowej największe szanse na sukces ma w rozgrywanych „klasykiem” sprincie oraz biegu na 30 km.

Niedzielny start techniką dowolną jest wyjątkiem, bo narciarka z Kasiny Wielkiej biegów rozgrywanych „łyżwą” od kilku lat unika. Nie służą bowiem jej kolanu.

„Zostawiłam całe zdrowie i jestem zadowolona z wyniku. Porządny trening za mną i cieszę się, że nie spadłam na jeszcze niższą pozycję. Wiem, że tą techniką nie jestem w stanie więcej osiągnąć, ale z każdym startem czuję się coraz lepiej” – powiedziała Kowalczyk przed kamerą TVP. Polka na trasę ruszyła 22.

Do rywalizacji przystąpiła jeszcze jej rodaczka Ewelina Marcisz; zajęła 65. miejsce ze stratą 5.47,5.

Kolejne zawody Pucharu Świata odbędą się 2 i 3 grudnia w Lillehammer. Zawodniczki czeka najpierw sprint techniką klasyczną, a następnie bieg łączony 7,5+7,5 km.

(PAP) Zdjęcie: PAP/Grzegorz Momot

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here