Włącz radio
  about us

  Prace społeczne w zmian za zasiłek!

  30 września, 2013 Nowości | Nowości ze świata

  Nadchodzą zmiany dla osób długotrwale pozostających bez zatrudnienia. Już od kwietnia przyszłego roku będą one musiały odpracowywać pomoc, uzyskaną z budżetu państwa!

  W gronie jednych z opcji znalazły się m.in. prace społeczne, takie jak choćby: sprzątanie ulic czy gotowanie posiłków dla najbardziej potrzebujących. Szczegóły zmian zaprezentuje dzisiaj kanclerz George Osborne podczas konferencji torystów w Manchesterze.

  Czyżby skończył się czas dostawania pomocy za nic? Sporo na to wskazuje. Jest to również swoista motywacja rządu brytyjskiego dla swoich obywateli, aby ci spotęgowali swoje starania w celu znalezienia stałego zatrudnienia.

  W zamian za otrzymywane świadczenia bezrobotny będzie musiał wybrać z trzech dostępnych opcji: prace społeczne, codzienne wizyty w miejscowym urzędzie pracy bądź udział w szkoleniach, podnoszących umiejętności zawodowe.

  W przypadku wybrania pierwszej opcji, osoba będzie odbywać prace w wymiarze 30 godzin tygodniowo, a przebieg poszczególnych dni będzie szczegółowo raportowany. Jeżeli zaś bezrobotny zaniecha wykonywania czynności lub zlekceważy zasady organizacyjne prac społecznych, może się liczyć z konsekwencjami, takimi jak choćby zawieszenie zasiłku na okres 4 tygodni. W przypadku „recydywy” osoba ta straci prawo do świadczeń na 3 miesiące!

  W gronie osób, spełniających wymogi udziału w nowym programie, może znaleźć się nawet 200 tysięcy brytyjskich bezrobotnych. Ma to być również sposób wyjścia na prostą dla osób, które z powodu braku pracy popadły z różnego rodzaju uzależnienia. Dla tych jednostek Osborne proponuje m.in. obowiązkowe terapie leczenia alkoholizmu i narkomanii czy też walkę z analfabetyzmem i leczenie chorób psychicznych.

  Tagi: , ,