Praca to skarb!

0

Masz pracę? Ciesz się! Okazuje się bowiem, że czas poszukiwania pracy w Polsce jest niezmiernie długi i niestety nadal rośnie.

Blisko co trzeci pracownik ma umowę na czas określony i jest to najwyższy odsetek w całej Unii Europejskiej! Chcecie się dowiedzieć czegoś więcej na temat rynku pracy w Polsce? Zapraszamy do lektury najnowszego raportu NBP- „Badania ankietowego rynku pracy 2013”.

Można tam wyczytać m.in., że zaledwie 1 na 5 bezrobotnych aktywnie poszukujących pracy otrzymuje jakąkolwiek ofertę zatrudnienia! Pocieszeniem jest jednak fakt, iż coraz więcej pracodawców deklaruje, że nie ma zamiaru zredukować kosztów związanych z zatrudnieniem pracownika (nawet w sytuacji pogorszenia koniunktury).

Niestety mimo znaczącego wzrostu gospodarczego polskie zarobki nadal dają dużo do życzenia, zwłaszcza w porównaniu do dynamiki wzrostu wynagrodzenia naszych zachodnich sąsiadów.

Polska może się „pochwalić” tym, że ma bardzo wysoki udział elastycznych form zatrudnienia, w których dominują umowy na czas określony. 27% ogółu pracujących osób przyznaje się do takiej właśnie formy zatrudnienia. Co ciekawsze, odsetek ten jest dwukrotnie wyższy niż w przypadku Niemczech czy we Francji, a trzykrotnie niż w Czechach i na Węgrzech!

Pracodawcy mogą się cieszyć z tego, że wraz ze wzrostem płacy minimalnej oczekiwania potencjalnych kandydatów nie odbiegają znacząco od rynkowych stawek.

Zapowiada się trudniejsza sytuacja dla osób z niższymi kwalifikacjami i poszukujących pracy typowo produkcyjnej. Liczba utworzonych miejsc pracy w roku ubiegłym była niższa niż w 2011. Zauważono jednak wzrost liczby wakatów dla pracowników wykwalifikowanych. Smutne wieści mamy dla osób z wykształceniem wyższym. Otóż na pół miliona absolwentów czeka zaledwie 190 tysięcy stanowisk pracy adekwatnych do ich wykształcenia.

No cóż, czyżby emigracja zarobkowa znów była jedyną alternatywą dla „nadwyżki” pracowniczej? Miejmy nadzieję, że nie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here