Włącz radio
  about us

  Polskie uczelnie bez szans

  26 września, 2013 Ciekawostki | Nowości z Polski

  Okazuje się, że polskie uczelnie wyższe nie mają większych szans w światowych rankingach, a wszystko dlatego, że nie są one tak wielotematyczne, jak choćby Oxford czy Harvard.

  – Uczelnie są tak wielotematyczne. Czy można wrzucać do jednego worka biologię molekularną, fizykę, historię, filozofię? Ma to niewielki sens – zaznaczył prof. Andrzej Kajetan Wróblewski z Wydziału Fizyki UW.

  Naukowiec uważa również, że nie warto patrzeć na miejsce w rankingu danej uczelni, bo często nie ma ono odzwierciedlenia w rzeczywistości. Wróblewski jako przykład podaje swoją rodzimą uczelnię. Otóż na Uniwersytecie Warszawskim studiowało kiedyś dwóch noblistów: Menachem Begin i Leonid Hurwicz i dzięki temu w Rankingu Szanghajskim placówka wciąż dostaje dodatkowe punkty!

  – Nasze uczelnie nie przystają, częściowo przez historię, do tych wzorców, które obowiązują w najbardziej cywilizowanych krajach. Zostały okaleczone przez sowiecką reformę z lat 50., kiedy je poszatkowano odrywając różne wydziały i robiąc z nich oddzielne uczelnie. W ten sposób nasze uczelnie zaczęły stanowić kadłubki – wyjaśnił profesor.

  Znany wszystkim Massachusetts Institute of Technology to nie tylko światowej sławy uczelnia techniczna. Równie dobrze można tutaj studiować teatrologię czy historię sztuki! Może czas połączyć kilka uczelni wyższych w jedno i stanąć w szranki z takimi potęgami jak Harvard o prym w światowych rankingach uczelnianych. Kto jest za?

  Tagi: , , ,