Polski rynek pracy otwarty dla obcokrajowców

0

Taka kolej rzeczy, że polscy pracownicy przesuwają się na zachód, a ich wschodni sąsiedzi zasiedlają polski rynek pracy.

Niestety w bieżącym roku zaobserwowano istotny spadek liczby zatrudnienia cudzoziemców. Jest to wynik kryzysu gospodarczego, który daje się we znaki różnym gałęziom rodzimego przemysłu i usług. Najlepiej regres zatrudnienia widać w budownictwie, gdzie jeszcze w 2012 roku liczba pracowników zagranicznych wynosiła około 54 tysięcy, żeby spać o prawie połowę w obecnym roku. Spadek nastąpił również w transporcie (o 42%). Agencja Pracy EWL uważa, że owe zjawisko może mieć również inne podłoże i dotyczy wzmożonych kontroli u pracodawców.

Trzeba również pamiętać, że w niektórych branżach obserwowany jest znaczący wzrost przyjmowania obcokrajowców. W ich gronie bez wątpienia można wymienić m.in.: sektor naukowo-techniczny, finansowy i ubezpieczeń.

Polska stopniowo staje się częścią globalnej wioski i przekłada się to również na lokalny rynek pracy. Gdy brakuje krajowych specjalistów dlaczego nie sięgnąć po pracowników z odległych Indii?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here