Polska gościem honorowym Targów Książki w Londynie

0

Po raz pierwszy w historii Polska jest gościem honorowym London Book Fair – największych targów książki w świecie anglosaskim. Takiej prezentacji naszej literatury i rynku wydawniczego w Wielkiej Brytanii jeszcze nie było.

Sam okres targowy 14-18 marca to ponad 40 imprez literackich, branżowych, czy też z dziedziny nowych technologii.

A to dopiero początek. Instytut Książki wspólnie z Instytutem Polskim w Londynie i British Council przygotowuje wielomiesięczny program kulturalny. Polscy twórcy będą obecni na największych festiwalach literackich (Birmingham, Essex, Hull, Hay, Edynburg), ale kolejne spotkania będą się odbywać również w Londynie po zakończeniu targów.

London Book Fair to, obok targów we Frankfurcie, najważniejsza impreza branży księgarskiej na świecie. Tu sprzedaje się prawa do największych bestsellerów, tu zaczynają się globalne kariery i wielki wydawnicze biznesy. Status gościa honorowego daje szansę wypromowania grupy autorów oraz zaprezentowania naszej kultury. W kontekście milionowej emigracji Polaków na Wyspy Brytyjskie ma to swoje znaczenie.

Targi przyniosły wymierne rezultaty jeszcze zanim się zaczęły. Do niedawna obecność polskich autorów na brytyjskim rynku książki była w zasadzie niezauważalna, dziś w zapowiedziach jest kilkanaście polskich książek najważniejszych twórców, w tym całej 11-ki reprezentującej nasz kraj na targach. Niektóre książki ukazały się zresztą w ostatnich tygodniach (np. powieść Zygmunta Miłoszewskiego i eseje Dariusza Karłowicza). Z dobrej atmosfery wokół polskiej literatury korzystają już brytyjscy wydawcy, którzy zdecydowali się zainwestować w polskich autorów. Dzięki temu Andrzej Sapkowski, zaproszony do Londynu przez swojego brytyjskiego edytora, został podczas targów Cross Media Author of The Day. Autorem Dnia wybrano również Olgę Tokarczuk.

Dzięki polskiej reprezentacji pisarskiej mamy szansę zaprezentować cały przekrój osiągnięć polskiej literatury. Prezentujemy różne wrażliwości i gatunki piśmiennictwa. W Londynie będą prozaicy: Olga Tokarczuk i Jacek Dehnel, popularny autor kryminałów Zygmunt Miłoszewski, ceniony twórca science-fiction Jacek Dukaj, eseiści Dariusz Karłowicz i Andrzej Nowak, twórcy książek dziecięcych Aleksandra i Daniel Mizielińscy oraz Marta Ignerska, reportażyści Ewa Winnicka i Artur Domosławski oraz poetka Marzanna Bogumiła Kielar.

Ale targi to nie tylko program kulturalny. W cyklu paneli zostanie też zaprezentowany polski rynek wydawniczy. Zdaniem branżowych inwestorów w niemal 40-milionowym kraju perspektywy są naprawdę obiecujące. Także dla agentów literackich i wydawców, czego dowodzą polskie sukcesy brytyjskich autorów. W Londynie pochwalimy się też, w ramach PubTechPoland, naszymi osiągnięciami w dziedzinie nowych technologii i innowacji edukacyjnych. Sukcesy Super Memo czy firmy Ivona Software, która stworzyła oprogramowanie dla syntezatora mowy Amazona – świadczą o tym, że powstają u nas produkty na światowym poziomie.

A poza tym… Nie samymi książkami człowiek żyje. Dlatego zaprosiliśmy do Londynu twórców „Przepisów i opowieści”, nominowanych do nagrody Gourmand dla najlepszej kucharskiej książki świata. Aleksander Baron (szef kuchni Solec 44) i Paweł Suwała (Butchery&Wine) wybierają się do Londynu foodtruckiem w barwach narodowych. Będą promować Polskę i polską kuchnię, częstując gości targów barszczem, śledzikiem i innymi polskimi specjałami.

Źródło: Informacja prasowa/Gosia Prochal – Radio Star

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here