Włącz radio
  about us

  Polska-Bangladesz: 0:1

  12 września, 2013 Nowości | Nowości z Polski

  No cóż, okazuje się, że nie tylko w piłce nożnej Polska nie jest mocarstwem na skalę globalną. Według specjalnego rankingu „The Economist”, w który zaprezentowano samodzielność finansową 26 państw świata, Polska ma mniejsze szanse przetrwania niż Bangladesz czy Pakistan!

  Aż strach pomyśleć co by się stało w momencie zakręcenia kurka z zagranicznymi pożyczkami. Jedno jest pewne: nic dobrego dla państwa polskiego. Na czym więc polega całe zjawisko? Otóż w chwili wzrostu poziomu krótkoterminowego zadłużenia zewnętrznego danego kraju w stosunku do posiadanych rezerw finansowych, gospodarka krajowa zaczyna tracić możliwość przeprowadzenia krajowych pożyczkobiorców przez kryzysy kredytowe.

  Brytyjskich tygodnik wziął pod lupę system finansowy 26 krajów. Analitycy opierali swoje badania na czterech zasadniczych czynnikach, warunkujących stabilność finansową państwa w przypadku nieoczekiwanych zmian finansowych. W gronie tych czynników znalazły się m.in. rachunek bieżący bilansu płatniczego kraju, relacja krótkoterminowych zobowiązań w stosunku do rezerw finansowych, zadłużenie sektora prywatnego oraz otwartość systemu finansowego na kapitał zewnętrzny.

  Jak wypadła Polska? Znaleźliśmy się w czołówce krajów o najwyższym deficycie bilansu płatniczego, który w roku ubiegłym wynosił 3,6% PKB! Co ciekawsze, należymy również do grona państw, w których krótkookresowe zobowiązania zagraniczne są wyższe (o 20%), niż posiadane rezerwy krajowe.

  Gorzej od Polski wypadły tylko Węgry, Turcja, Ukraina i Wenezuela. Mamy jednak powody do radości, okazało się, że obok Rumunii, polski system finansowy jest najbardziej otwartym, co na dłuższą metę stwarza sporo możliwości rozwojowe. Nadmierna otwartość ma również swoje minusy. W krótkoterminowej perspektywie oznacza to mniejszą odporność na nagłe kryzysy kredytowe.

  Kto jest najmniej wrażliwy na jakiekolwiek turbulencje? Rosja i Chiny, pierwsza dlatego, że posiada spore zasoby petrodolarów, a drugie dlatego, że dysponują największą rezerwą walutową na świecie. No cóż daleko nam do tych dwóch potęg.

  Tagi: , , ,