Piotr Beczała otrzymał nagrodę International Opera Awards w kategorii najlepszy śpiewak. Odznaczenie przyznano podczas gali, która odbyła się w poniedziałek w londyńskim teatrze Coliseum.

Nagrody przyznawane są przez międzynarodowe jury składające się z dwudziestu ośmiu krytyków muzycznych i mecenasów sztuki. Przewodniczącym jury jest John Allison, redaktor naczelny magazynu „Opera” publikujący również w „The Daily Telegraph”. Polskę reprezentował dyrektor Teatru Wielkiego-Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski.

International Opera Awards pierwszy raz zostały przyznane w 2012 r. Twórcą konkursu jest filantrop, miłośnik opery, przedsiębiorca Harry Hyman.W tej kategorii oprócz Beczały nominowani byli śpiewacy: Guntherem Groissbockiem, Peterem Mattei, Ericiem Owensem, Simonem Piazzolą i Michaelem Spyresem.

Piotr Beczała śpiewa tenorem lirycznym. Jest stałym gościem najważniejszych scen operowych świata w Monachium, Wiedniu, Mediolanie i Nowym Jorku. W Operze Narodowej wystąpił w roli Księcia Mantuiw „Rigoletcie” w 1997 r., jako Sir Edgaro di Ravenswood w „Łucji z Lammermooru” w 2008 r. oraz Vaudemont w „Jolancie” w 2013 r.

W konkursie został nagrodzony również dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego – Opery Narodowej Mariusz Treliński w kategorii „najlepszy reżyser”.

(PAP) Zdjęcie: www.piotrbeczala.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here