Włącz radio
  about us

  Podglądaj Londyn na żywo za pomocą kamer CCTV

  8 kwietnia, 2016 Ciekawostki | Nowości ze świata
  Londynek.net donosi o niezwykłej stronie, którą stworzył Oliver O’Brien, 35-latek z University College London. Jego projekt o nazwie „London Panopticon” pozwala podejrzeć wybrane miejsca na mapie stolicy Wielkiej Brytanii. O ciekawym rozwiązaniu informuje dziennik „Evening Standard”.

  Stronę umożliwiającą podgląd ruchliwych miejsc w wybranych dzielnicach stolicy można znaleźć pod tym adresem. Jej autor już zapowiedział konsekwentne dodawanie kolejnych punktów na mapie. 

  Pobieranie obrazu jest możliwe dzięki modernizacjom przeprowadzonym w styczniu przez Transport for London. „Panopticon” ma tylko jedną wadę – podgląd nie będzie możliwy, jeśli w tym samym momencie skorzysta z niego któryś z pracowników TfL. 

  Wcześniej tego rodzaju kamery robiły tzw. filmy poklatkowe – zdjęcia w krótkich odstępach czasu. Obecnie nagrywają 5-sekundowe filmy, które co chwilę są aktualizowane. 

  O’Brien przekazał, że nazwa narzędzia nawiązuje do historii XVIII-wiecznego naukowca Jeremy Benthama, który „Panopticonem” nazwał więzienie przyszłości, gdzie osadzeni są obserwowani przez jednego strażnika, nie zdając sobie sprawy z tego, że ktoś ich widzi.

  „Panopticon zachęca do dobrego zachowania, ponieważ nie widzimy tego, kto nas obserwuje. Nawet nie wiemy, kiedy to ma miejsce. To dokładnie tak jak z ruchem drogowym” – skomentował O’Brien w rozmowie z dziennikarzami „Evening Standard”.