Włącz radio
  about us

  Placebo najlepszym lekarstwem

  19 sierpnia, 2013 Ciekawostki | Nowości

  Interesujących rzeczy można się dowiedzieć z lektury ankiety przeprowadzonej przez czasopismo naukowe „PLOS One”. Otóż aż 97% badanych lekarzy przyznało się do…

  …stosowania placebo! Co ciekawsze, 75% badanych stwierdziło, że stosuje takowy manewr co najmniej raz w tygodniu. Połowa z 783 osób, które wzięły w ankiecie przepisując placebo nieświadomemu pacjentowi utwierdza go przekonaniu o jego niezwykłej skuteczności.

  Co dziesiąty doktor przepisuje pigułkę cukru lub też zastrzyk z solą fizjologiczną, a prawie każdy polecił pacjentom probiotyki, suplementy diety lub leki homeopatyczne!

  Wielki szwindel może pomóc? Zdecydowanie tak!

  – Wielu lekarzy przepisuje placebo i ono rzeczywiście pomaga ludziom. Zobrazować to można jako całus w policzek dla osoby, która się przypadkowo przewróciła – komentowała dr Clare Gerada, przewodnicząca The Royal College. – Jest to również swojego rodzaju wybieg stosowany w momencie, gdy lekarz nie jest do końca pewien, co dolega pacjentowi – dodała.

  Idąc do lekarza sprawdźcie z ciekawości czy przepisany lek nie jest przypadkiem placebo. Nikt chyba nie lubi być nabijany w przysłowiową butelkę, nawet jeśli miałoby mu to pomóc. Decyzja należy do Was!