Piwo proszę!

0

Z owoców to najbardziej lubię piwo. Z warzyw zresztą też!

To nie żart, lecz polska rzeczywistość, że większość z Nas kocha piwo. Podobnego zdania są specjaliści z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej i według dostarczonych przez nich danych w latach 2000-2011 spożycie alkoholu w Polsce wzrosło o prawie jedną trzecią!

Wynik imponujący, zwłaszcza biorąc pod uwagę szybkość wzrostu wartości krajowego rynku alkoholi, który obecnie wyceniany jest na 28,3 miliarda złotych. Dla porównania 13 lat temu był wart około 11 miliardów mniej.

Ulubionym polskim trunkiem pozostaje wiecznie żywe piwo, którego wzrost w ostatniej dekadzie wyniósł około 58%. Delikatnie gorzej wygląda wzrost sprzedaży alkoholów etylowych (52%) i napojów spirytusowych (56%). Mamy smutne wieści na amatorów wina gronowego i innych fermentowanych napojów wino podobnych. Otóż w tym przypadku zanotowany został spadek o 75-85%! Czyżby kultowy „jabol” przestał smakować Polakom? Trudno powiedzieć.

Mimo, że pijemy coraz więcej alkoholu, to w opinii WHO i OECD, jesteśmy pod tym względem gorsi na tle innych narodów UE! Średnia konsumpcja mocnych alkoholów na terenie Unii utrzymuje się na poziomie 10,71 litra na mieszkańca, a w Polsce 10,1 litra. Zaskoczeni?

Popatrzmy na statystyki. W roku 2011 na jednego Polaka przypadło ponad 94 litrów piwa, 8,3 litra wódki oraz 6,41 litra wina! Polska staje się światowym producentem piwa z górnej półki. Cieszmy się i radujmy brązowym trunkiem. Oczywiście w granicach zdrowego rozsądku!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here