Pielęgniarki z UE coraz mniej chętne do pracy w UK. Spadek o 96%

0

Brexit pogłębia kryzys w brytyjskiej służbie zdrowia – to już nie spekulacje i ostrzeżenia, to fakty.

Według danych Nursing & Midwifery Council, liczba pielęgniarek chętnych do podjęcia pracy w Wielkiej Brytanii spadła o 96 proc. w stosunku do zeszłego roku. W kwietniu 2017 roku w sumie kandydatek było… 46. W lipcu 2016 było ich 1,304. Ocenia się, że by służba zdrowia działała sprawnie, w samej Anglii potrzebnych jest dodatkowych 30 tys. pielęgniarek.

Autorzy badań nie mają wątpliwości, że spadek liczby chętnych jest bezpośrednio związany z Brexitem i podkreślają, że bez pomocy pracowników z Unii, kryzys w NHS się poglębi. Dodają też jednak, że kryzys w służbie zdrowia wywołany został latami zaniedbań i cięć.

Brytyjski NHS zmaga się z problemami rekrutacyjnymi od lat. Zwłaszcza młodsi stażem lekarze i pielęgniarki nie tylko pracują ponad siły, ale są też słabo opłacani. Tymczasem podczas kampanii wyborczej Theresa May pytana, czy poprawi los pielęgniarek, które „muszą korzystać z jadłodalni dla ubogich”, odpowiedziała jedynie, że „ludzie korzystają z jadłodalni z wielu złożonych powodów”.

W NHS pracuje obecnie około 57 tys. unijnych imigrantów. Około 20,000 z nich to pielęgniarki.

Źródło: emito.net

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here