Orange atakuje Wielką Brytanię

0

„Wojna po raz kolejny opanowała świat”, tak brzmią pierwsze słowa przemówienia Elżbiety II z 4 marca 1983 roku, które to miało być przedstawione opinii publicznej na wypadek ataku nuklearnego. Po ponad 30 latach treść przemówienia została odtajniona i zaprezentowana obywatelom Wielkiej Brytanii.

Treść przemówienia jest zaskakująca i doskonale oddaje ducha okresu zimnej wojny. W tym czasie władzę w Związku Radzieckim przejął Jurij Andropow, stosujący nad wyraz bojową retorykę konfrontacji. Wojownicza propaganda pierwszego sekretarza KPZR poważnie zaniepokoiła w rząd brytyjski, który w celach prewencyjnych postanowił stworzyć alternatywny scenariusz agresji radzieckiej.

Według jego założeń ZSRR, określany kryptonimem „Orange”, miał najpierw zaatakować Niemcy, kraje skandynawskie, Włochy i Turcję. Następnie miało dojść do ataku z użyciem broni chemicznej i nuklearnej. Smutny scenariusz zakładał śmierć setek tysięcy mieszkańców Europy i powstanie powszechnego chaosu. Pół miliona Brytyjczyków miałoby uciec w góry Walii i do zachodniej Anglii, opróżniając przy okazji zaopatrzenie medyczne pobliskich szpitali, sklepów i nie tylko.

Jedynym rozwiązaniem, w opinii brytyjskich analityków wojennych, miał być wcześniejszy atak nuklearny państw członkowskich NATO. W innym przypadku Związek Radziecki bez problemu opanowałby kapitalistyczne obszary Europy. Wizja rodem z filmu s-f!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here