Brytyjskie władze są gotowe zapłacić 40 mld euro w ramach porozumienia o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE – poinformowało czasopismo „Sunday Telegraph”, powołując się na anonimowe źródła bliskie kręgom ustalającym strategię negocjacyjną.

Według czasomisma, unijni negocjatorzy nalegali, by Brytyjczycy zapłacili 60 mld euro. Mieli również oczekiwać, że Wielka Brytania spłaci większą część należności jeszcze przed rozpoczęciem negocjacji dotyczących dwustronnego porozumienia handlowego.

Natomiast propozycja Wielkiej Brytania miała być następująca: 30 mld euro płatne w trzech ratach co roku, począwszy od marca 2019 r. Brytyjczykom bardzo zależy na tym, żeby kwestia spłaty była częścią porozumienia handlowego.

„Wiemy, że stanowisko UE to 60 mld euro, a rzeczywista możliwość manewru w dół to 50 mld euro. Nasze jest bliższe 30 mld euro a rzeczywista możliwość manewru – w górę to 40 mld euro, nawet jeśli opinia publiczna i politycy nie są na to jeszcze gotowi” – powiedziała „Sunday Telegraph” anonimowa osoba określana jako „wysokiej rangi źródło z Whitehallu”.

Rząd brytyjski odmówił ustosunkowania się do informacji czasopisma. Reuters przypomina, że dotychczas nie było żadnych oficjalnych wskazówek ile Londyn byłby gotów zapłacić za Brexit.

Źródło: bankier.pl

SM, TwojaAnglia.co.uk / m, Radio Star

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here