Legendarny żołnierz Armii Polskiej doczekał się własnego monumentu! Mowa o niepospolitym niedźwiedziu o imieniu Wojtek, który to jest istotną częścią polskiej historii okresu II wojny światowej!

Pomnik ma stanąć w Edynburg a za decyzją stoi tutejsza Rada Miasta. Za prace przy budowie pomnika będzie odpowiadać fundacja Wojtek Memorial Trust. Sam monument będzie usytuowany w obrębie górnego tarasu zachodniej części Princes Street Gardens.

Posąg będzie wykonany w brązie i będzie przedstawiał sylwetki żołnierza polskiego i niedźwiedzia, spacerujących razem w myśl pokoju i powszechnej przyjaźni. Będzie to również swoiste nawiązanie do tułaczki Armii Polskiej, która przemierzyła wiele kilometrów w celu wyparcia wojsk hitlerowskich z okupowanej Europy. Droga ta była niezwykle kręta w przypadku Wojtka i prowadziła od dalekiej Syrii aż po szkocką ziemię.

Wykonanie rzeźby powierzono znanemu rzeźbiarzowi Alan’owi Beattie Herriot, zaś za scenerię projektu odpowiedzialny będzie Raymond Muszyński z Morris and Steedman Associates.

– Z ogromną radością przyjęliśmy wiadomość o przychylnej decyzji Rady Miasta Edynburg, wyrażającą zgodę na budowę pomnika w Princes Street Gardens. Wzruszająca i niesamowita historia niedźwiedzia Wojtka przemawia do wielu – młodych i starszych – oraz pomaga w bardzo oryginalny sposób szerzyć moralną i kulturową świadomość na temat ogromnego zaangażowania polskich sił zbrojnych podczas działań wojsk alianckich, walczących w czasie II Wojny Światowej. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni fundacji Wojtek Memorial Trust, za tak szlachetną inicjatywę, stanowczość i kreatywne decyzje. Jednocześnie zaznaczam, iż jako Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej, w pełni popieramy projekt upamiętniający Wojtka oraz wojennych weteranów II Korpusu Polskiego, którzy osiedlili się w Szkocji po wojnie – tłumaczył Ambasador RP w Wielkiej Brytanii, Witold Sobków.

Jeżeli jesteście zainteresowani losem nietuzinkowego zwierza, proponujemy zapoznać się z filmem dokumentalnym pt: „Wojtek, niedźwiedź, który poszedł na wojnę”!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here