Do końca stycznia 2018 r. można zgłaszać książki do 3. edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Wyróżnienie przyznawane jest za debiut, rozumiany jako pierwsza lub druga książka danego autora, napisana prozą, w języku polskim.

Nagroda wynosi 40 tys. zł. Jej fundatorem i organizatorem, wspólnie z Muzeum Witolda Gombrowicza, jest prezydent miasta Radomia. W tej edycji konkursu biorą udział książki wydane w 2017 r.

Propozycje do nagrody mogą zgłaszać wydawnictwa, autorzy, osoby reprezentujące instytucje kultury, media o charakterze literackim, osoby prywatne, a także członkowie kapituły nagrody. W czerwcu 2018 r. kapituła wybierze i ogłosi nominowanych. Rozstrzygnięcie nastąpi we wrześniu 2018 r.

Jak podkreślił sekretarz kapituły nagrody i kurator Muzeum Witolda Gombrowicza Tomasz Tyczyński, organizatorzy liczą na dużą liczbę zgłoszeń, ponieważ rok 2017 obfituje w wiele udanych debiutów literackich. „Obserwujemy coraz większe zainteresowanie nagrodą, nie tylko środowiskowe i medialne, ale przede wszystkim czytelnicze” – zaznaczył Tyczyński. W 2016 r. do nagrody zgłoszonych zostało blisko 60 książek, rok później – 90 pozycji literackich.

W 2016 r. laureatami nagrody zostali Weronika Murek za „Uprawę roślin południowych metodą Miczurina” oraz Maciej Hen za „Solfatarę”. W 2017 r. nagroda przypadła Annie Cieplak, autorce powieści „Ma być czysto”.

Honorową patronką nagrody jest wdowa po pisarzu, Rita Gombrowicz, a mecenasem – radomski przedsiębiorca Jarosław Krzyżanowski.

(PAP) autor: Ilona Pecka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here