Polski rząd odcina się od wszelkiego rasizmu i nigdy tego nikt nie kwestionował; to co teraz się dzieje, jest bardzo niezasłużoną próbą zdeprecjonowania, zdezawuowania tego marszu – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki, pytany o sobotni Marsz Niepodległości.

„Niepodległość jest dla mnie świętą sprawą” – powiedział w poniedziałek wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki pytany o sobotni Marsz Niepodległości. Zdaniem wicepremiera „11 listopada i świętowanie dnia niepodległości (…) jest rzeczą śmiertelnie poważną, zarazem też bardzo radosną, która nie powinna być mącona przez żadne wydarzenia niewłaściwe”.

„Polski rząd odcina się od wszelkiego rasizmu i nigdy tego nikt nie kwestionował. To co teraz się dzieje, jest bardzo niezasłużoną próbą zdeprecjonowania, zdezawuowania tego marszu” – mówił. „Apeluję do wszystkich, którzy +robią z igły widły+ i dmuchają ten balon, żeby tak nie robić” – wskazał.

„Widziałem wielki marsz, który był bardzo pięknym, niepodległościowym marszem” – przekonywał Morawiecki.

Morawiecki podziękował „wszystkim tym, którzy w sposób piękny, radosny, biało-czerwony chcieli uczcić tę niepodległość”. „Wyrażam też ogromny żal z powodu tego, że gdzieś kilka lat temu nawet tak wielki dzień był przyczynkiem, dla ówczesnych sprawujących władzę, żeby atakować uczestników Marszu Niepodległości” – powiedział.

Przypomniał, że wtedy PiS, jako główna wówczas partia opozycyjna, zdecydowało się na przeniesienie części obchodów dnia niepodległości do Krakowa. Jednak – jak dodał – te marsze są kontynuowane, są „bardzo wielkie i bardzo ważne w świadomości”.

Morawiecki dodał też, że podpalenia domów dla uchodźców w Niemczech czy we Francji nie świadczyły o tym, że kraje te są „ogarnięte jakimś niezdrowym, niedobrym uczuciem, absolutnie niedopuszczalnym uczuciem rasistowskim”.

„Tak samo i dzisiaj nie można powiedzieć, że kilka absolutnie niedopuszczalnych transparentów czy okrzyków, powinny zmącić ogólny obraz tego, w jaki sposób dzień niepodległości był obchodzony” – ocenił wicepremier.

Podkreślił, że chciałby, żeby „dzień niepodległości był obchodzony w sposób bardzo podniosły, też radosny, ale bardzo solidarny”. „Mam nadzieję, że na setną rocznicę odzyskania niepodległości stać będzie całą naszą klasę polityczną, ale też klasę społeczną, w rozumieniu wszystkich aktywnych grup społecznych reprezentujących różne nurty i różne wrażliwości, żebyśmy wspólnie świętowali ten dzień niepodległości” – powiedział.

„Stonujmy nastroje, cieszmy się tym, co było bardzo piękne, a pracujmy nad tym, żeby było to również obchodzone przez wszystkich nasze święto państwowe” – podsumował wicepremier.

W sobotę pod hasłem „My chcemy Boga” ulicami Warszawy przeszedł Marsz Niepodległości. Policja szacuje, że uczestniczyło w nim ok. 60 tys. osób. Manifestujący nieśli różne transparenty, jedna z grup także takie z radykalnymi hasłami: „Biała Europa”, „Europa tylko dla białych” czy „Wszyscy różni, wszyscy biali”.

W poniedziałek lider Nowoczesnej Ryszard Petru poinformował, że jego partia składa do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez organizatorów marszu. Według polityków Nowoczesnej podczas marszu propagowano faszyzm i nawoływano do nienawiści na tle rasowym.

Z kolei szef PO Grzegorz Schetyna ocenił, że w sobotę w Warszawie i Wrocławiu „Polska miała twarz agresji, ksenofobii i nazizmu”. Według Schetyny odpowiedzialni za to są PiS i Jarosław Kaczyński oraz ich, jak określił, „polityka nienawiści”. Lider PO zaapelował również, by premier i prezes PiS odcięli się od sobotnich wydarzeń.

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie powiedział, że podczas Marszu było kilka transparentów rasistowskich, haniebnych, które powinny być oceniane pod kątem ewentualnej odpowiedzialności karnej. Jego zdaniem te hasła nie powinny przesłaniać idei całego marszu, a w przyszłości powinno się zrobić wszystko, żeby podczas Marszu Niepodległości „nie było już prowokatorów”.

(PAP) autor: Katarzyna Fiuk, Zdjęcie: PAP/Paweł Supernak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here