Włącz radio
  about us

  Londynek.net: Szef europarlamentu zawiesza działalność poselską Korwin-Mikkego. Za wypowiedzi o kobietach

  Polski europoseł Janusz Korwin-Mikke został ukarany za obraźliwe uwagi na temat kobiet, wygłoszone podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego na początku marca – poinformował szef europarlamentu Antonio Tajani.

  Europoseł został pozbawiony diet poselskich na okres 30 dni (dieta wynosi 307 euro za dzień pracy europosła), a także zawieszony w działalności poselskiej na 10 dni, co nie obejmuje jednak prawa do głosowania.

  Ma też zakaz reprezentowania Parlamentu Europejskiego w jakichkolwiek delegacjach parlamentarnych, na konferencjach i forach międzyinstytucjonalnych przez najbliższy rok, poczynając od dziś.

  Swoją decyzję szef PE ogłosił na posiedzeniu w Strasburgu. Została ona przyjęta oklaskami przez większość eurodeputowanych.

  1 marca podczas debaty PE na temat różnic w wynagrodzeniach między kobietami i mężczyznami, Korwin-Mikke stwierdził, że kobiety muszą zarabiać mniej, „bo są słabsze, mniejsze i mniej inteligentne”.

  Jego wypowiedź wywołała oburzenie wielu eurodeputowanych i była komentowana w europejskich mediach. W internecie pojawiła się międzynarodowa petycja, podpisana przez kilkaset tysięcy osób, wzywająca do pozbawienia europosła mandatu, czego europarlament jednak zrobić nie może. O ukaranie Korwin-Mikkego zwróciła się do szefa PE frakcja socjalistów.

  Tajani przekazał, że wypowiedzi polskiego europosła obrażają wszystkie kobiety i naruszają regulamin europarlamentu. „Nie będę tolerować takiego zachowania. Obrażając wszystkie kobiety eurodeputowany okazał pogardę dla naszych podstawowych wartości” – oświadczył szef PE.

  Dodał, że postanowił nałożyć surowe sankcje na Korwin-Mikkego, bo wykroczenie było poważne. W imieniu europarlamentu Tajani przeprosił też wszystkich, którzy poczuli się dotknięci wypowiedziami europosła.

  Polski europoseł wywołał również burzę, kiedy zaproszono go do brytyjskiej telewizji śniadaniowej. Wywiad zakończył się nazwaniem Korwin-Mikkego „przerażającą seksistowską świnią”.

  Tagi: ,