Włącz radio
  about us

  Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn wezwał szefową rządu do dymisji

  Partia Konserwatywna premier Theresy May wygrała wybory w Wielkiej Brytanii, ale uzyskała zbyt mało mandatów, by rządzić samodzielnie. Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn wezwał szefową rządu do dymisji i „zrobienia miejsca dla rządu, który naprawdę będzie reprezentował wolę ludzi.”

  Premier May zapewniła jednak, że nie zamierza ustąpić ze stanowiska. „Jeśli Partia Konserwatywna uzyskała największą liczbę głosów i mandatów, to będzie naszym obowiązkiem zadbanie o okres stabilności” – podkreśliła komentując prognozy wyborcze.

  W przedterminowych wyborach parlamentarnych Konserwatyści mają otrzymać 318 mandatów, labourzyści 261 miejsc, Szkocka Partia Narodowa 35 miejsc, a liberalni demokraci 12 miejsc. Tymczasem aby posiadać większość należy zdobyć 326 mandatów.

  Takie wyniki dla Zjednoczonego Królestwa oznaczają tzw. „zawieszony parlament”, czyli sytuację, w której żadna z partii nie jest w stanie samodzielnie utworzyć gabinetu.

  Rzecznik brytyjskiej premier potwierdził, że Theresa May uda się do Pałacu Buckingham, by zwrócić się o możliwość podjęcia próby sformowania rządu mniejszościowego.

  W ostatnich godzinach Partia Konserwatywna toczyła negocjacje z Partią Demokratycznych Unionistów (DUP) z Irlandii Północnej. Jak podaje m.in. Sky News, ugrupowanie to zdecydowało się poprzeć torysów.

  Gosia Prochal/Radio Star

  Tagi: , , ,