„W dalszym ciągu będziemy próbowali wspólnie z Wielką Brytanią i innymi państwami rozwiązywać zarówno wewnętrzne problemy bezpieczeństwa Europy, jak i zewnętrzne wyzwania i zagrożenia, które są wokół Europy” – powiedział w Londynie minister Witold Waszczykowski podczas polsko-brytyjskich konsultacji ministrów spraw zagranicznych i ministrów obrony w formie kwadrygi.

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski i minister obrony Antoni Macierewicz spotkali się w Londynie w ramach tzw. kwadrygi z brytyjskimi odpowiednikami, Borisem Johnsonem i Michaelem Fallonem.

Wśród poruszanych zagadnień znalazły się m.in. perspektywy współpracy na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ w kontekście niestałego członkostwa Polski w Radzie w latach 2018-2019, znaczenie współpracy na forum NATO szczególnie w okresie przygotowań do kolejnego szczytu organizacji w lipcu 2018 r., a także waga wzajemnych relacji w perspektywie Brexitu.

„Nawet, jeśli Wielka Brytania wyjdzie za kilka lat z Unii Europejskiej, to pozostanie ważnym partnerem dla UE w dziedzinie bezpieczeństwa” – powiedział minister. „Polityka wspólnej obrony UE jest tym najmniej kontrowersyjnym programem, w którym w dalszym ciągu widzimy miejsce dla Wielkiej Brytanii” – podkreślił.

Obie strony w trakcie rozmów wielokrotnie podkreślały, jak duże znaczenie przywiązują do dalszego dynamicznego i wszechstronnego rozwoju wzajemnej współpracy, której wymiernym rezultatem jest wzmacnianie wspólnego bezpieczeństwa.

„Mamy też sprawy bilateralne polsko-brytyjskie i mamy wielki atut: to jest milion Polaków w Wielkiej Brytanii. Chcielibyśmy, aby ich status był zagwarantowany, aby nie działa im się żadna krzywda” – zaznaczył minister Witold Waszczykowski.

Rozmowy ugruntowały polsko-brytyjskie partnerstwo strategiczne i koncentrowały się na współpracy w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa – zarówno w ramach organizacji dwustronnych, jak i międzynarodowych (NATO, UE, ONZ). Ministrowie dyskutowali m.in. nad wzmocnieniem wschodniej flanki NATO.

Brytyjskie zobowiązanie do uczestnictwa w ramach wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO w Polsce i Estonii jest solidną podstawą do wzmocnienia naszych stosunków dwustronnych. Rozmowy dotyczyły także możliwości wzmocnienia współpracy z partnerami NATO. Ministrowie zgodzili się, że należy kontynuować wsparcie dla Ukrainy, Gruzji i Mołdawii. Podkreślili, że polityka otwartych drzwi pozostaje kluczowym elementem wysiłków stabilizacyjnych NATO.

Informacja prasowa, PAP, kom/ march/ mhr/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here