Książę William i Księżna Kate od dziś w Polsce. Znamy dokładny plan ich wizyty

0

W dniach od 17 do 19 lipca wizytę w Polsce złoży Książę William i Księżna Kate. Z kim się spotkają? Jakie miejsca odwiedzą? Znamy dokładny plan ich wizyty.

W poniedziałek, w godzinach popołudniowych Prezydent Andrzej Duda wraz z żoną powita Parę Książęcej na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Po uroczystym śniadaniu i spacerze po ogrodach Pałacu William i Kate udadzą się pod pomnik Adama Mickiewicza, odwiedzą również Muzeum Powstania Warszawskiego.

Książęca para obejrzy ekspozycje Muzeum, spotka się z kombatantami, zapali znicze dla upamiętnienia Powstańców, a także wpisze się do pamiątkowej księgi gości Muzeum.

Po południu, ok godz. 17.00 William i Kate wybiorą się do centrum The Heart, inkubatora biznesu w warszawskim biurowcu Spire, gdzie spotkają̨ się z młodymi przedsiębiorcami. Z wieżowca książęca para obejrzy panoramę Warszawy i wysłucha konferencji o współpracy startupów i korporacji. Wydarzenie to da początek programowi “Warsaw-London bridge”, którego celem jest pomoc małym polskim firmom w uzyskaniu dostępu do rynków na całym świecie.

Wieczorem, Para Książęca weźmie udział w przyjęciu w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich, wydawanym przez Ambasadę Brytyjską z okazji Urodzin Królowej Elżbiety II. Na uroczystość zostało zaproszone ok. 600 osób. Książę William ma tam wygłosić swoje przemówienie.

Wtorek

Drugi dzień wizyty w Polsce książęca para spędzi na Pomorzu. Najpierw odwiedzą były Nazistowski Niemiecki Obóz Koncentracyjny Stutthof w Sztutowie, gdzie spotkają̨ się z grupą pięciu byłych więźniów obozu i oddadzą hołd ofiarom nazizmu.

Następnie Kate i William udadzą się do Gdańska, gdzie na Rynku Głównym wezmą udział w jarmarku, podczas którego zostaną poczęstowani Goldwasser, czyli gdańskim likierem oraz tradycyjnymi polskimi pierogami. Będą mieli również okazję przyjrzeć się pracy rzemieślników tworzących wyroby z bursztynu.

Ok. godziny 16.00 para książęca pojedzie do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, którego patronem jest Książę Walii. Teatr został otwarty w 2014 roku i to tu co roku odbywa się festiwal szekspirowski, na który przyjeżdżają̨ miłośnicy sztuk Szekspira z całego świata. Po spektaklu wezmą udział w przyjęciu dla przedstawicieli świata sztuki, kultury oraz mediów z Polski i środowisk polonijnych na wyspach Wielkiej Brytanii.

Podczas pobytu w Gdańsku książę William i księżna Kate będą mogli także spróbować potraw przygotowanych przez Damiana Wawrzyniaka, ambasadora polskiej kuchni na Wyspach, właściciela restauracji „House of Feasts” w Peterborough.

Ostatnim punktem wizyty Williama i Kate w Gdańsku będzie Europejskie Centrum Solidarności na terenach Stoczni, kolebki polskiego ruchu Solidarność. Książę i Księżna zwiedzą muzeum i spotkają się z członkami-założycielami Solidarności. Będą mieli także okazję przekroczyć słynną bramę Stoczni, a na koniec złożą wieniec pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców.

Po wizycie w Stoczni Gdańskiej książęca para powróci do Warszawy.

Środa

Ostatniego dnia pobytu w Polsce William i Kate zjedzą śniadanie w Belwederze i ok. godziny 10.00 rano wylecą z dziećmi do Berlina na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

Gosia Prochal/Radio Star/gala.pl/pap

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here