Konferencja Organizacji Polonijnych „Let’s Get it Right and Unite” w Londynie

0

Około 80 osób wzięło udział w sobotniej Konferencji Organizacji Polonijnych „Let’s Get it Right and Unite”, organizowanej przez Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii. Wydarzenie otworzył Tadeusz Stenzel, prezes ZPWB.

Uczestnicy konferencji mieli okazję dowiedzieć się, jak promować dobry wizerunek organizacji polonijnych w mediach brytyjskich i jak pozyskiwać fundusze brytyjskie na działalność społeczną na Wyspach.

„W sobotnim wydarzeniu uczestniczyło blisko 40 organizacji z różnych miast, włącznie z Edynburgiem. Dostałam wiele pozytywnych opinii i próśb o to, żeby tego typu konferencje organizować częsciej. To pokazuje, że takie spotkania są niesamowicie potrzebne” – powiedziała Elżbieta Kardynał ze Zjednoczenia Polskiego.

Wykład „Rola PR oraz Mediów Społecznościowych w efektywnym prowadzeniu organizacji 3 sektora” poprowadził Jakub Krupa, dziennikarz PAP.

„W celu skutecznej współpracy z brytyjskimi mediami, polskie organizacje powinny myśleć o tym, co i w jaki sposób chcą komunikować oraz nie bać się kontaktu z dziennikarzami. Muszą być dobrze przygotowane do opowiedzenia swoich planów w krótki, przystępny i ciekawy dla Brytyjczyków sposób – nie zamykając się w polsko-polskich wydarzeniach, ale wpasowując w rytm i tempo życia swojego miasta oraz szerszej społeczności” – mówił.

„Wciąż brakuje zrozumienia lokalnych mediów, które pozwoliłoby na rozszerzenie zasięgu działalności i zmianę wśród Brytyjczyków istniejących stereotypów o Polakach. Warto nawiązać relacje z kluczowymi dziennikarzami, wysyłać im zapowiedzi najważniejszych wydarzeń i informować o wyjątkowych historiach wśród naszej społeczności, ale wymaga to zmiany myślenia o działalności organizacji” – podkreślił w rozmowie z Radiem Star.

Dodał, że podstawą powinna być doskonała znajomość naszej społeczności – statystyki, najważniejsze fakty i kontakty do kluczowych osób, które pozwolą na elastyczne reagowanie na potrzeby dziennikarzy i mediów. „W szczególności po ubiegłorocznym referendum ws. wyjścia z Unii Europejskiej wzrasta apetyt na historie dotyczące Polaków i trzeba być przygotowanym, aby wykorzystać ten moment” – dodał.

Przydatnymi wskazówkami dotyczącymi pozyskiwania środków brytyjskich na działalności organizacji polonijnych podzieliła się z uczestnikami wydarzenia Elżbieta Kardynał ze Zjednoczenia Polskiego. Zaznaczyła, że jeśli chcemy ubiegać się o fundusze, bardzo ważne jest sprecyzowanie działalności organizacji i ustalenie konkretnego planu działalnia, zarówno jeśli chodzi o kwestie dotyczące samego celu, jak i budżetu jaki jest nam potrzebny na jego realizację.

„Te fundusze są dostępne, a my mamy calkowite prawo, aby się o nie ubiegać, natomiast nic nie przychodzi samo i to nie jest tak, że ktoś będzie nas prosił o to, żeby nam w czymś pomóc – to my pierwsi musimy wyciągnąć rękę, ale możliwości jest mnóstwo. Mam nadzieje, że moja prezentacja pomoże tym organizacjom, które na co dzień miały problem z pozyskiwaniem środków na swoją działalność” – powiedziała w rozmowie z Radiem Star.

„Ważne jest również to, aby nie dublować naszych działań, by działać bardziej strategicznie, w bardziej przemyślany sposób” – dodała.

Na konferencji pojawiły się organizacje, stowarzyszenia i osoby, które działają społecznie w różnych miastach na terenie Wielkiej Brytanii, wśród nich m.in. SOS Polonia z Southampton, Millenium House z Birmingham, Watford Polish Community Association, Polskie Ognisko Muzyczne z Peterborough, British Poles, London Sparks, Poles in Need, Polish Psychologists’ Association, Polish Professionals in London, Lewisham Polish Centre i wiele innych, jak m.in. znany ze swojej działalności na rzecz Polaków Wiktor Moszczyński.

Sebastian Doliński z Luton, założyciel Polonia Polish Community Group, tak podsumował wydarzenie: „Podczas konferencji pojawiło się dużo praktycznych informacji. Bardzo podobała mi się interakcja pomiedzy uczestnikami, jak również to, że mogliśmy podzielić się ze sobą swoim dotychczasowym doświadczeniem. Była to wspaniała okazja aby posłuchać rad osób, które mają bogatą wiedze w zakresie kontaktów z mediami, czy pozyskiwania środków na działalność społeczną. Te wskazówki na pewno mi się przydadzą.”

Osoby biorące udział w wydarzeniu bardzo chętnie uczestniczyły w dyskusji i warsztatach, takich jak np. symulacja rozmowy z brytyjskim dziennikarzem – na co zwrócić uwagę podczas wywiadu, jak w sposób zwięzły zaprezentować swoją działalność.

„Bardzo cieszy nas to, że organizacje, które na co dzień nie miały okazji do spotkania ze sobą, porozmawiania, wymiany poglądów, taką możliwość podczas konferencji otrzymały, to jest bardzo budujące. Mamy nadzieję, że owoce tej pracy, którą rozpoczęliśmy, będą dalej kontynuowane” – powiedziała Elżbieta Kardynał.

Artykuł i zdjęcia: Gosia Prochal/Radio Star

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here