Włącz radio
  about us

  Kobiety w Kościele!

  13 września, 2013 Nowości | Nowości ze świata

  To nie żart, lecz decyzja synodu Kościoła Anglikańskiego w Walii, który to wczoraj przegłosował wniosek o dopuszczeniu kobiet do godności biskupiej! Zmiany mają nastąpić po upływie 12 miesięcy.

  Teraz trochę faktów, synod walijski składa się z trzech izb: biskupów, duchowieństwa i laików. Każda izba głosuje osobno, a decyzje zapadają większością głosów (minimum 2/3). Ostatni raz podobny wniosek przedstawiono w roku 2008, ale zabrakło wtedy zaledwie trzech głosów.

  Dopuszczenie kobiet do godności biskupiej wywołują wiele niepotrzebnych emocji w gronie męskiej części mieszkańców Walii. Kościół anglikański przygotował się również na taką ewentualność i dlatego dla wszystkich osób, którym bardziej odpowiada duchowe zwierzchnictwo biskupów-mężczyzn, przyjęte zostaną odrębne ustalenia.

  Kiedy można się spodziewać pierwszej kobiecej nominacji biskupiej? W momencie, kiedy zwolni się wakat. Zdaniem arcybiskupa Walii Barry’ego Morgana wynik ten ma historyczny charakter, choć nie do końca zgadza się on z ideą przenoszenia równouprawnienia płci na grunt religijny. Część przedstawicieli kościoła walijskiego obawia się, ze spora liczba wiernych nie będzie chciała przynależeć do wspólnoty religijnej, w której godność biskupią sprawuje kobieta i może dojść do poważnego rozłamu.

  Może czas pomyśleć o podobnym rozwiązaniu na gruncie Kościoła katolickiego? Co o tym myślicie? Swoje komentarze kierujcie na adres: news@radiostaruk.com!

  Tagi: , ,