Włącz radio
  about us

  Kilkanaście tysięcy osób pożegnało policjanta zabitego w zamachu terrorystycznym w Londynie

  Londyńczycy pożegnali wczoraj 48-letniego policjanta Keitha Palmera, który zginął 22 marca w zamachu terrorystycznym na brytyjski parlament. „Jesteśmy z niego niezwykle dumni” – oznajmiła szefowa Metropolitan Police Cressida Dick.

  Palmer zginął od ciosów nożem, gdy próbował powstrzymać 52-letniego Khalida Masooda przed wdarciem się na dziedziniec brytyjskiego parlamentu. Wcześniej terrorysta wjechał samochodem w tłum ludzi na Moście Westminsterskim. Łącznie w ataku zginęło pięć osób, a ponad 45 zostało rannych. Sprawca został śmiertelnie postrzelony przez interweniujące służby bezpieczeństwa.

  Za zgodą królowej Elżbiety II trumna z ciałem funkcjonariusza przez ostatnią dobę znajdowała się w kaplicy św. Marii w pałacu westminsterskim. Tradycyjnie czyni się tak w przypadku osób szczególnie zasłużonych dla Wielkiej Brytanii. Flagi nad Scotland Yardem – siedzibą policji metropolitalnej w Londynie – opuszczono do połowy masztu.

  Trumna została przewieziona w uroczystym kondukcie pogrzebowym, wzorowanym na pogrzeby państwowe, pomiędzy parlamentem a katedrą w dzielnicy Southwark. Wzdłuż trasy przejazdu wartę sprawowali policjanci z całej Wielkiej Brytanii – ponad 5 tys. osób – którzy chcieli oddać mu ostatni hołd. Według brytyjskich mediów było to największe zgromadzenie funkcjonariuszy policji w historii.

  W momencie rozpoczęcia mszy, o godz. 14:00 czasu lokalnego, wszyscy brytyjscy policjanci uczcili pamięć zmarłego kolegi dwoma minutami ciszy. W uroczystości w katedrze Southwark wzięło udział m.in. około 50 członków rodziny Palmera, w tym jego żona i pięcioletnia córka, rodzice oraz rodzeństwo. Zwłoki policjanta zostaną skremowane.

  Nowa szefowa Scotland Yardu Cressida Dick przekazała pod kościołem dziennikarzom, że „ma nadzieję, iż w tym strasznym, smutnym czasie dzisiejszy hołd daje rodzinie nieco komfortu”. O Palmerze powiedziała: „Jesteśmy z niego niezwykle dumni, nasze serca są z jego rodziną”.

  Dick – pierwsza kobieta na czele służby w jej 188-letniej historii – podkreśliła, że od czasu zamachu brytyjscy policjanci w całym kraju informowali o pozytywnych zachowaniach przechodniów, którzy wyrażali solidarność z nimi po śmierci Palmera i dziękowali im za poświęcanie życia w celu zapewnienia bezpieczeństwa.

  Popołudniówka „Evening Standard” opublikowała we wczorajszym wydaniu na okładce zdjęcie konduktu pogrzebowego z tytułem „Łzy dla bohatera”.

  Tagi: , ,